Paint Araçları

PAINT ARAÇLARI

Paint ile çizim yapmak için kullanılan ve Paint ekranının sol yanında bulunan araçlardır.

 paint

 

 
 
 

 

 1. Serbest Şekil Seçimi: Yapılan çizimdeki bir nesnenin kenarlarından düzgün bir şekilde seçilmesi ve başka bir yere taşıması yada kopyalanması amacı ile kullanılır.
 2. Seçim: İşlev olarak Serbest Şekil Seçimi düğmesiyle aynıdır. Kullanılışı biraz farklıdır. Nesnelerin etrafında dikdörtgen yada kare biçiminde seçim yapılmasını sağlar.
 3. Silgi (Renk Silici): Fonksiyonu normal ir silgi gibidir. Seçildikten sonra silgi büyüklüğü araç çubuğunun altından ayarlanabilir. Çizilen nesnenin rengini ikinci renge dönüştürmek yada rengini silmek içinde kullanılabilir.
 4. Boya Kutusu: Bir nesnenin içini boyamakta kullanılır. Eğer nesne etrafında bir açıklık varsa boya dışarı taşacaktır. Çizilen nesnenin dışındayken tıklanırsa nesne haricinde sayfanın her tarafını seçilen renge boyar.
 5. Renk Seçici: Paint’in kullanışlı araçlarından biridir. Herhangi bir nesne üzerine getirilip tıklandığında o noktadaki rengi alır ve boya kabına atar. Böylelikle nesnelerdeki istenmeyen ayrıntıların rötüşlanabilmesini sağlar.
 6. Büyüteç: Nesnelerde daha ayrıntılı ve hatasız çizim yapabilmek için %400 zoom (yaklaşma) sağlar. Görünüm è Yakınlaştır menüsünden nesneye %800 oranına kadar yaklaşmak mümkündür.
 7. Kalem: Ayrıntılı çizim yapmakta kullanılır.
 8. Fırça: Çizim yapmakta kaleme nazaran daha fazla kullanılır. Bunun nedeni 12 çeşit ucunun olmasıdır.
 9. Sprey Boya: Paint ile resim çalışmaları yapılırken sık kullanılan bir araçtır. Sprey boya gibi çalışır ve seçtiğimiz rengi sayfadaki istediğimiz alana püskürtür. Kalınlığı (püskürtme sıklığı) ayarlanabilir.
 10. Metin: Resim içersine yazı eklememizi sağlayan araçtır. Bu aracı tıkladığımızda sayfada yazı yazmak istediğimiz alana bir dörtgen çizer ve çizdiğimiz dörtgen içersine yazımızı yazarız. Yazının zemin renginin resim üzerinde beyaz bir kare çizmesini istemiyor, direkt resmin üzerine yazmasını istiyorsak araç kutusunun altındaki (sağdaki resim) iki düğmeyi kullanabiliriz. Paint; Yazıtipi, büyüklük, kalınlık ayarları için küçük bir pencere açar. Eğer bu görüntülenmediyse Görünüm Menüsünden “Metin Araç Çubuğu” seçeneğini tıklayarak görüntüye getiririz.
 11. Çizgi / Eğik Çizgi: Düzgün çizgiler çizmekte kullanılır.
 12. Geometrik Şekiller: Simetrik çizimler yapmakta kullanılırlar. Çizgiler ve geometrik şekiller çizilerken klavyeden Shift tuşu basılı tutulursa en boy oranı sabit (düzgün) ve dik çizimler yapılacaktır.

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Etkinlik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s