Şems'in 40 Kuralı

Elif Şafak’ın Aşk kitabını okuyup kısaca tanıttığım günden beri bu blogda o kadar çok aranmış ki 40 kural… WordPress’in en sevdiğim yanı da bu. Blogun arama motorları ile hangi kelimeler ile aranarak ulaşılmış olduğunu göstermesi. Zaman zaman bu kelime gruplarına bakmak eğlenceli oluyor. Bizim blogda en favori arama kelimeleri “excel örnekleri”, bunu “excel uygulama”, “word uygulama” takip ediyor… Hatta “zehrasunay excel” şeklinde aratıp gelenler bile var 🙂 Excel konusunda meşhur olmuşuz yani 🙂 Aşk kitabından da çok arama alınmış bakıldığında, özellikle 40 kuralı arayanlar çok. Fakat benim blogda 40 kural yazmıyordu. Madem zahmet edip tıklayıp gelmişler, dedim ben de; e bari ekleyelim 40 kuralı da elleri boş göndermeyelim insanları…İşte Şemsi Tebrizi’nin Aşk romanında geçen 40 kuralı (biraz uzunca ama emin olun ki kitap gibi kurallar da okunmaya değer);

Gönlü geniş ve ruhu gezgin sufi meşreplilerin kırk kuralı:

1. kural: Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok, eğer, tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.

2. kural: Hak yolunda ilerlemek yürek işidir,akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun,omzun üstünde ki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol silenlerden değil !

3. kural: Kur’an dört seviyede okunabilir. İlk seviye zahiri manadır. Sonra ki batıni manadır. Üçüncü batıninin batınisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalır tarif etmeye.

4. kural: Kainattatki her zerrede Allah’ın sıfatlarını bulabilirsin, çünkü O camide, mescitte, kilisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah’ı görüp yaşayan olmadığı gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim O’nu bulursa, sonsuza dek O’nda kalır.

5. kural: Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. Aman sakın kendini diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği:
Bırak kendini, ko gitsin; akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

6. kural: Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk konusunda dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur.

7. kural: Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

8. kural: Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar.  Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

9. kural: Sabretmek, öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

10. kural: Ne yöne gidersen git, doğu,batı,kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.

11. kural: Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz. Ssenden yepyeni ve taptaze bir sen zuhur edebilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.

12. kural: Aşk bir seferdir. Bu sefere çıkan her her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir. Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur.

13. kural: Şu dünyada semadaki yıldızlardan daha fazla sayıda sahte hacı, hoca ,şeyh, şıh var. Hakiki mürşit seni kendi içine bakmaya ve nefsini aşıp kendindeki güzellikleri bir bir keşfetmeye yönlendirir. Tutup da ona hayran olmaya değil.

14. kural:Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

15. kural: Allah, içte ve dışta her an hepimizi tamama erdirmekle meşguldür. Tek tek her birimiz tamamlanmamış birsanat eseriyiz. Yaşadığımız her hadise, atlattığımız her badire eksiklerimizi gidermek için tasarlanmıştır. Rab noksanlarımızla ayrı ayrı uğraşır çünkü beşeriyet denen eser, kusursuzluğu hedefler.

16. kural:Kusursuzdur ya Allah, onu sevmek kolaydır. Zor olan hatasıyla sevabıyla fani insanları sevmektir. Unutma ki kişi bir şeyi ancak sevdiği ölçüde belebilir. Demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, Yaradan’dan ötürü yaratılanı sevmeden, ne layıkıyla bilebilir , ne layıkıyla sevebilirsin.

17. kural: Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

18. kural: Tüm kainat olanca katmanları ve karmaşasıyla insanın içinde gizlenmiştir. Şeytan, dışımızda bizi ayartmayı bekleyen korkunç bir mahluk değil bizzat içimizde bir sestir. Şeytanı kendinde ara, dışında, başkalarında değil ve unutma ki nefsini bilen Rabb’ini bilir. Başkalarıyla değil sadece kendiyle uğraşan insan sonunda mükafat olarak Yaradan’ı tanır

19. kural:Başkalarından saygı,ilgi ya da sevgi bekliyorsan önce sırasıyla kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin halde dünya sana diken yolladı mı, sevin. Yakında gül yollayacak demektir.

20. kural: Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

21. kural: Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi,hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek,kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk’ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir.

22. kural: Hakiki Allah aşığı bir meyhaneye girdi mi orası ona namazgah olur. Ama bekri aynı namazgaha girdimi orası ona meyhane olur. Şu hayatta ne yaparsak yapalım, niyetimizdir farkı yaratan, suret ile yaftalar değil.

23. kural : Yaşadığımız hayat elimize tutuşturulmuş rengarenk ve emanet bir oyuncaktan ibaret. Kimisi oyuncağı o kadar ciddiye alır ki ağlar, perişan olur onun için. Kimisi eline alır almaz şöyle bir kurcalar oyuncağı , kırar ve atar. Ya aşırı kıymet verir , ya kıymet bilmeyiz.
Aşırılıklardan uzak dur. Sufi ne ifrattadırne tefritte. Sufi daima orta yerde…

24. kural : Madem ki insan eşref-i mahlukattır, yani varlıkların en şereflisi, attığı her adımda Allah’ın yeryüzünde ki halifesi olduğunu hatırlayarak , buna yakışır soylulukta hareket etmelidir. İnsan yoksul düşse, iftiraya uğrasa, hapse girse, hatta esir olsa bile, gene de başı dik, gözü pek, gönlü emin bir halife gibi davranmaktan vazgeçmemelidir.

25. kural : Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. İkisi de şu an da burada mevcut. Ne zaman birini çıkarsız, hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarsak, cennetteyiz aslında. Ne vakit birileriyle kavgaya tutuşsak; nefrete, hasede ve kine bulaşsak, tepetaklak cehenneme düşüveririz.

26. kural :  Kainat yekvücud, tek varlıktır. Herşey ve herkes görünmez iplerle birbirine bağlıdır. Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının hele hele senden zayıf olanın canını yakma. Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi, tüm insanlığı mutsuz edebilir. Ve bir kişinin saadeti herkesin yüzünü güldürebilir.

27. kural : Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır, şer çıkarsa sana gerisin geri şer yankılanır.
Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin herşey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse dünya değişir.

28. kural : Geçmiş zihinlerimizi kaplayan bir sis bulutundan ibaret. Gelecek ise başlı başına bir hayal perdesi. Ne geleceğimizi bilebilir, ne geçmişimizi değiştirebiliriz. Sufi daima şu anın hakikatini yaşar.

29. kural : Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle”deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin,ne de hayat karşısında çaresizsin.

30. kural : Hakiki sufi öyle biridir ki başkaları tarafından kınansa, ayıplansa, dedikodusu yapılsa, hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez.
Sufi kusur görmez kusur örter.

31. kural : Hakk’a yakınlaşabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmalı. Her insan şu veya bu şekilde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık, kimi ayrılık acısı çeker, kimi maddi kayıp… Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız. Ama kimimiz bunda ki hikmeti anlar ve yumuşar; kimimiz ise ,ne yazık ki daha da sertleşerek çıkar.

32. kural : Aranızda ki perdeleri tek tek kaldır ki Allah’a saf bir aşkla bağlanabilesin. Kuralların olsun ama kurallarını başkalarını dışlamak yahut yargılamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakın kendi doğrularını putlaştırma. İnancın büyük olsun ama inancınla büyüklük taslama !

33. kural : Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen hiç ol! Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışında ki biçim değil içinde ki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil hiçlik bilincidir.

34. kural : Hakk’a teslimiyet ne zayıflık ne edilgenlik demektir. Tam tersine, böylesi bir teslimiyet son derece güçlü olmayı gerektirir. Teslim olan insan çalkantılı ve girdaplı sularda debelenmeyi bırakır; emin bir beldede yaşar.

35. kural : Şu hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz. Mümin içindeki münkirle tanışmalı, Allah’a inanmayan kişi ise içinde ki inananla. İnsan-ı kamil mertebesine varana kadar gıdım gıdım ilerler kişi. Ve ancak tezatları kucaklayabildiği ölçüde olgunlaşır.

36. kural :  Hileden,desiseden endişe etme. Eğer birileri sana tuzak kuruyor, sana zarar vermek istiyorsa, Allah da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar o çukura kendileri düşer. Bu sistem karşılıklar esasına göre işler. Ne bir katre hayır karşılıksız kalır, ne bir katre şer. O’nun bilgisi dışında yaprak bile kıpırdamaz. Sen sadece buna inan !

37. kural :Allah kılı kırk yaracak titizlikle çalışan bir saat ustasıdır. O kadar dakiktir ki sayesinde her şey tam zamanında olur. Ne bir saniye erken, ne bir saniye geç. Her insan için bir aşık olma zamanı vardır; bir de ölmek zamanı.

38. kural : Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım ? Diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.
Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa,yazık !
Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.

39. kural : Noktalar sürekli değişse de bütün aynıdır. Bu dünyadan giden her hırsız için bir hırsız daha doğar. Ölen her dürüst insanın yerini bir dürüst insan alır. Hem bütün hiçbir zaman bozulmaz. Her şey yerli yerinde kalır, merkezinde… Hem de bir günden bir güne hiçbir şey aynı olmaz.
Ölen her sufi için bir sufi daha doğar.

40. kural : Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma!Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşk’ın hiçbir sıfat ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde..

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça, Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

147 Responses to Şems'in 40 Kuralı

 1. e-vren :) dedi ki:

  bu 40 kuraldan daha ötesi… söylenmeyip de söylenilmesi gerekeni var mı… Elif Şafak’ın AŞK’ını henüz okuyamadım ama Mevlana hayranı biri olarak bu 40 kuralı merak ediyordum.. Burada derli toplu bir arada görmek çok iyi oldu.

  • solmaz dedi ki:

   Mevlananın 40 kuralını okuduktan sonra uyumak insana okadar huzur veriyor ki bende odamın bir köşesine yazıp asmayı düşünüyorum:)

   • furkan dedi ki:

    arkadaşlar yukarıdaki kurallar mevlanaya veya şemsi tebriziye ait değil bilakis tamamen elif şafak’ın kendisine aittir. kaynak: trt2, elif şafak röportajı

   • mecnun dedi ki:

    şemsin kırk kuralı vardır..

 2. semra dedi ki:

  Kitap duruyor baş ucumda daha okunmak için..Ama geçen gece açtım ve sadece bu kuralları okudum..Kıvırdım bazılarının sayfasını, sonra tekrar daha derinden bakabilmek için..
  Klavyene sağlık..

 3. zehrasunay dedi ki:

  Evren bey sizi burada görmek ne güzel… En kısa zamanda okuyun, çok güzel…

  Semra’cım zaten bir başlasan eminim maksimum iki günde bitirirsin 🙂

 4. uğur dedi ki:

  Elinize sağlık.

 5. etensi dedi ki:

  ellerinize sağlık
  hepsini yaşayabilsem keşke
  ama bu kitapla tanıdığım şems
  hayatımda birçok şeyi değiştirdi diyebilirim…

 6. dilek dedi ki:

  İlk defa bir kitabı bu kadar ayrıntılı. bu kadar içiten ve zevkle okuyorum…bitmesini istemiorum adeta…

 7. Hami dedi ki:

  Buraya tesadüfen internette gezerken geldim.Bu 40 kuralı okuduktan sonra yeni bir çok şey öğrendim.Paylaştığınız için Çok teşekkür ederim.

 8. Nihal dedi ki:

  Merhaba. çok teşekkür ederim. Burada bzimle paylaştığınız için. Kitabı henüz bitimedim ama çok etkileyici bir kitap. İnsanı başka yerere götürüyo. herkese tavsiye ediyorum

 9. kenan dedi ki:

  bu kuralları derleyen toplayan elif şafağa sıralı şekilde buraya yazan kardeşimize çok çok teşekkür ediyorum. yaptığınız iş o kadar güzelki anlatılamaz. elimden gelse bu kuralları MEB müfredatına koyar tüm gençlerimizin okumasını sağlayabilmek isterdim. her insanın okuması feyz alması gereken kurallar günümüzde eksik olan maneviyat boşluğunu doldurmak için o kadar çok ihtiyacımız varki.

 10. sst dedi ki:

  keşke ben de bir Şems bulabilsem ya da birine Şems olabilsem …

  (ellerinize sağlık Zehra hanım)

  • talip dedi ki:

   kitabı okuyabildin mi? bilmiyorum. ama her zaman şems vardır bunu sana nasıl açıklarım burda bilmiyorum ama dilersen irtibata geç güneşte sende gölgede, şemste sensin mevlanada. hakikat işi bedenden sıyrılmakla alakalı, tasavvufta sürekli denir ya ”ben sensem,sen bensen, bu senlik benlik niye?”

  • Ceylin dedi ki:

   Super ya keske mevlana olsam

 11. cnn dedi ki:

  kitap bir manevi aşk ve ilahi aşktan behsediyor fakat kitapta kabul edemediğim bir konu var ki o da zavallı kimya nın şemse olan aşkı ve bu aşk ugruna ölmesi… peki bu dogrucu adam şems herşeyde dogruda neden bir aşka karşılık vermede yanlış? şems i kimyadan dolayı affetmeyeceğim bana tipik türk erkeklerini hatırlattı…..

  • Abdul-muttalip dedi ki:

   Sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum, cokda kutluyorum sizi. isde sizin gibi okumasini bilen hazm eden, anliyan ve anlam cikaran burda bir tek kisi sizi gordum simdiye kadar, cok dogru diyorsunuz, Tabriz’li Shams (farsca gunes) anlamina gelen bu bilgin, alim, gezer, sufi sonradan otlardan bitgilerden elde etmis oldugu kimyasal maddelerin tesiri altina girmis, bu maddelerle etgilenmis yolunu inancini birakip, deli divane gibi birisi olmus ve hatta kendi olumune kendisi sebep olan birisi olmusdur., “Hayat hakkinda hic bir kurali ve yazili bir maddesi bile yokdur.” Suda bir gercek Mevlana’in dunyasini degisdiren altini ustune getiren deryalarin kapisini acanda bu Shams ( gunes) isimli derin ve yolundan sapmis birisi olmusdur. yillarca (40yil) okudugum butun kitaplara dayanarak diyorum bunlari. Selamliyorum sizi,

   • seval dedi ki:

    HANGI KITAPLARA DAYANARAK BIZLERE BU BILGILERI VERDINIZ ?

   • Claire dedi ki:

    Shams-i Tebriz i hangi kaynaklardan okudunuz bilmem ama benim tanidigim Shams, Mevlana’dan dinledigim, Shams’in kendi kitabi olan Makalat’dan ogrendigim Shams zamaninin butun filozoflarini okumus, (hem yunan, hem musluman kokenli), kucuk yasta tefekkure dalmis, sonra aradiginin kitaplarda degil murakebe de oldugunu anlamis birisi. Kimya’ya gelince unutmayalim ki Elif Safak hanimin hayal gucu ile zenginlestirilmis bir roman okuyoruz. Her e kadar gercek hayattan alintilar olsa bile tarihsel gercekligi, detaylari kim bilebilir. Biraz mantikli olalim lutfen, Elif hanim Kimya’nin en ozel anlarini, yatak odalarini kendi hayal ettigi sekilde yaziyor. Bu boyle olabilirde olamayabilirde, bunu ne Elif safak ne de bizler gidip teyid edemeyecegimize gore neden onyargilar yapiyoruz. Unutmayalim ki Elif hanim bir yazar ve yazdigi kitap ta bir roman, biyografi degil. Kitaptaki Ella Rubinstein ne kadar hayal urunuyse, Shams ve Kimya ile alakali mahrem konular da o kadar hayal urunu olabilir…..

   • yusuf cici dedi ki:

    26. kural : Kainat yekvücud, tek varlıktır. Herşey ve herkes görünmez iplerle birbirine bağlıdır. Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının hele hele senden zayıf olanın canını yakma. Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi, tüm insanlığı mutsuz edebilir. Ve bir kişinin saadeti herkesin yüzünü güldürebilir.

  • kimene dedi ki:

   eğer olaya Kimya gibi bakarsan, yukardaki yorumun doğru gibi görünür… ama olaya Şems gibi bakarsan büyük bir yanılgı içinde olduğun ortaya çıkar. bence kitabı bir daha okumalısın… bununla beraber Tarik Ümit’in Bab-i Esrar’ını da okursan daha güzel anlayacaksın…

 12. Neo dedi ki:

  Ellerinize Sağlık.

 13. Dilara dedi ki:

  Kitabı okuyalı 22 gün oluyor, ama sindireli değil. Hala yatağa uzandığımda şems’i, rumiyi, aziz’i hatta ellayı düşünüyorum. Yorumlanabilicek durumda bir kitap olduğunu düşünmüyorum bu yüzden her yorum niteliği taşıyan cümle yetersizdir.
  40 kural farklı bir kapı açıyor insan hayatında bu yatsınamaz. Gözyaşlarıyla istemeye istemeye bitirdim kitabı. Yeniden başlayamayı düşünüyorum(: Farklı şeyler gözlemyeceğime inanıyorum. Elif şafak her okunduğunda yeniden anlamlanan bir şiir gibi yazmış bu romanı…
  Ellerine sağlık üstadım…

  • aziz dedi ki:

   bu kitabın üstüne eger okumadıysanız bir de ahmet ümit’ten Bab-ı Esrar’ı okumanızı tavsiye ederim…

  • aziz dedi ki:

   bu kitabın üstüne eger okumadıysanız Ahmet Ümit’ten Bab-ı Esrar’ı okumanızı tavsiye ederim.

 14. Dilara dedi ki:

  Kitabı okuyalı 22 gün oluyor, ama sindireli değil. Hala yatağa uzandığımda şems’i, rumiyi, aziz’i hatta ellayı düşünüyorum. Yorumlanabilicek durumda bir kitap olduğunu düşünmüyorum bu yüzden her yorum niteliği taşıyan cümle yetersizdir.
  40 kural farklı bir kapı açıyor insan hayatında bu yatsınamaz. Gözyaşlarıyla istemeye istemeye bitirdim kitabı. Yeniden başlayamayı düşünüyorum(: Farklı şeyler gözlemleyeceğime inanıyorum. Elif şafak her okunduğunda yeniden anlamlanan bir şiir gibi yazmış bu romanı…
  Ellerine sağlık üstadım…

  • Abdul-muttalip dedi ki:

   inanciniza gorusunuze hurmetim sonsuzdur fakat lugatlardan, sozluklerden alinmis haksizlik olmasin amma uydurdurulmus yonleri cok olan kitap yazilmis, aslinda tekrar okumanizda fayda goruyorum cunku, fazla mana tesgil etmiyen yonlerini cok gorursunuz. Aslina benzer kitaplari okudugunuzda o bildiginiz anlamli hayatin ne kadar degisik ve dogru yolun ne kadar deyerli ”cevherli” oldugunu daha cok anlamis olursunuz.

 15. Özge Çataloğlu dedi ki:

  Hani hayat yolunda insanın, zaman zaman durup ben neyim ne yapıyorum diye düşünmesi gereken anları vardır ya, bu kitap da seni o anlara çekip götürüyor..

  Hayata daha tepeden bakmanı, büyük resmi görmeni ve aslında ne kadar da önemsiz ayrıntılara takılıp zamanı boşa harcadığını görmeni sağlıyor..

  Kitapta hazmedilecek çok şey var bu nedenle birden fazla okunması gerekiyor.. Derin gerçekten ÇOK derin bir kitap..

 16. yaseminnn dedi ki:

  kitabı aldığım dönemde finaller vardı herkes için aynıdır ama benim gözüm bşy görmez sınav zamanı öyle başlayayım dedim okumaya başladım , gerçekten mübalağa değil amacım bırakamadım elimden; sınavlardan sonra tekrar okudum ben aziz e hayran kaldım onun hayat felsefesine, yaşayışına…
  acaba onun benimsediği hayata bizde erişebilir miyiz diye sordum kendime…
  şemsin dediği gibi noktalar sürekli değisse de bütün aynıdır..
  ben inanıyorum şems gibi aziz gibi kişilerin yerinin boş kalmayıp izinden gidenlerin olucağına…
  eline yüreğine sağlık ELİF ŞAFAK…

  • Betül dedi ki:

   Ölen her sufinin yerine bir sufi doğar…ölen her Şemsin yerine bir şems doğar…

   • DENİZ dedi ki:

    allah inşallah söylediklerinizi bizede nasip eder,, öyleki sümme haşa şems olmak haddime değil. ama şems in dünya ya ve hayata bakışından banada bişeyler bulaşır… sevgilerimle………………………..

   • kadir dedi ki:

    ayne katılıyorum

 17. Abdul-muttalip dedi ki:

  1968 den beri Mevlana ile ilgili ve hakkinda dunyaca yazilmis kitaplari okumusum, cok yazarlarla konusmus ve yardimci olmusumdur, ve turkceyi 35 yasimdan sonra ogrenip, %80 turk ve %20 kurt olusumun gururunu yasiyorum, ne olur bagislayim, belkide hic hakkim yokdur bunlari yazmaya ama beni de anlayin gerci emek veren kim olursa olsun bu husustaki yazarda dahil olmasi sartiyla, saygim ve hurmetim sonsuzdur. Tabriz’li Shams Mevlana gibi varlikli ve asil aileden gelen inanci ve sufi’ligi ile bilinen ve sonradan yolunu sasirmis, iki ipte oynuyan manasinda, inancina aki olarak bitgilerden elde ettigi bazi seylerin tesiri altina girip sacma sapan seylerle ugrasmis ama hic bir kitaba fazla inanci olmadigi hayatin kurali, duzeni olmadigini savunmusdur. Sunuda inkar edemeyiz Mevlana’nin Deryasinin kapasinida acan, dunyasini altini ustune ceviren Shems ve en sonunda kendi olumune sebep kendisi olmusdur, cunku Hz. Mevlana’nin kitaplarini atese, suya atanda ve hatta en basda kalbindeki gorunmuyen yaziyi, alfabeti ogren ve hic yanlisi olmuyan kalbindeki bilgiye sahip ol ve onlari ogret talebelerine, nedir bu kendini bilmiyen kullarin, insanlarin yazmis oldugu kitaplari ogretiyorsun talebelerine demis. Tekrar yaziyorum, ne olur lutfen anlamaya calisin, Tabriz’li yerinden, topragindan gelen Shams’in hic bir yazilmis kurali yokdu tam aksiligine yasi ilerledikce inancindanda uzak dusmus kitaplara inanmiyan ve kurallari hic olmuyan bir bilgin, alim ve saskin ‘’Gezer’’ sufi’lerden birisiydi. Saygilarimla.

  • deniz dedi ki:

   sevgili abdül-muttalip mesajlarını okudum.saygı duyarım.yalnız kitaba olaylara yüzeysel çok yüzeysel bakmışsın.derinlere inip okumak lazım.kitapları havuza atmasının nedeni ruhdaşını sınamak onun kendisiyle nasıl bütünleştiğini görmek,zaten mevlanada şems benim içimde saklayıpta göstermediğim yanım,asıl benim demiyor mu?meyhaneye şarap almaya gönderdiğindede ordaki insanlar için herzaman bir kurtuluş olduğunu anlatmasını istiyor.bunun gibi çok örnek var.zaten mevlanaya ne olursan ol yine gel dedirten,allah için o semavi dansı sevdiren,bize allah aşkını yaşatmaya çalışan,mevlananın hoşgörü denizini açan daha nicelerine vesile olan şems değilmidir.hem ölümünü kendi hazırlamadıki herşeyi ayarlayan rabbimdir.o elinden geldiğince savunmuştur kendini,lakin şemsin ömrü mevlananın değişmesi,şemsin duasıyla ilgili.evrendeki herşey birbiriyle bağlantılıdır.tüm bunların böyle olmasında bir hikmet aramak gerekmezmi.allahın izni olmadan yaprak kıpırdar mı?h.z musa ile hızır a.s nin hikayesini bilmezmisin.herşeyin bir nedeni vardır elbetteki.ayrıca ne olursa olsun olaylara,hayata güzel zan üzere bakmak gerekmezmi.belki o insanın hakkında yanlış düşünüyosun.sende onun zamanındakiler gibi onu bitürlü anlamayanlardanmısın.ya yanılıyorsan,allah katında kim daha çok değerlidir bilemezsinki.kul hakkı olmazmı.belkide daha önceden oluşturduğun önyargılarla okudun.önyargıyla bakan insan göremezki aslolanı.birdaha okuyup başka bir mesaj verdiğini düşünerek,her yönüyle değerlendirmelisin.düşüncelerin değişmez belki ama ben bunları söyleme ihtiyacı hissettim kendimde.birde kaynaklardada şemsin peygamberimizin ahlakını örnek aldığı,kurallarınıda bu ahlaka göre hazırladığı bilinir.h.z aişe’ninde buyurduğu gibi peygamberimizin ahlakıda kuran’ı kerimdir.kaldıki bu kulun kuran’a göre davranmadığı,o’na saygı duymadığını söylemek,düşünmek doğru mudur?allah bizede hoşgörü,kardeşlik,aşk,kuran ahlakı üzere yaşamayı nasip etsin.birde namaz kılıp,oruç tutup,hacca gidip hala kalp kırıyorsan,gıybet,iftira ediyorsan,huzur bozuyorsan,kötü düşünüp zarar veriyorsan ibadetlerinin rabbim katında değeri nolur,tehlikeye girmezmi.samimiyet çok önemli allah ile kul arasına kimse giremezki.zaten allah aşkıyla yaşayan kul başkasının kusurunu göremez,kötü zanda bulunabilirmi.kul hakkından korkarım eğer yanlış dünüyorsanız bu yanlışınızı farketmenizde birazcık tesirim olsun istedim.hem sizin %80 türk,%20 kürt oluğunuzu söylüyorsunuz.burda bunu neden söyleyip gurur duyduğunuzu söylediniz bir anlam verebilmiş değilim.bende tamamiyle türküm.ama önemli olan hangi milletten,ırktan olduğun değilki,en önemli şey allahın kulu ve h.z muhammet’in ümmeti olmaktır.bir olup kardeşçe yaşamaktır,yaradandan ötürü yaradılanı sevmektir,kendi içimizde yolculuğa çıkıp nefsimizi tanımak önce kendimizi düzeltmek,kendi kusurlarımızı düzeltmek,tertemiz,arınmış bir kalple yaşamak,yaşamaya çalışmaktır.şems,mevlana,bir çok alim,derviş,peygamberimiz bunları anlatmaya çalışır.rabbim de böyle olmasını istemezmi.bunlarda benim düşüncelerim.bende haddimi aştıysam affola.aşk ile ve dua ile inşallah.birde sakın benim şemsi çok sevip onu kutsallaştırdığımı düşünmeyin.ben sadece gerektiği ölçüde sevebilirim onu.sadece kötü düşünüp kul hakkına girmek istemem.hiç merak etmeyin var olan herşeyin,yaşanların bir nedeni var.rabbim her şeyi bilen ve en güzel sebeplere bağlayandır.onun katında herşey güzeldir.yeterki güzel görmesini bilelim.şer,kötü,yanlış dediğimiz şeylerin altında bile nice ilahi anlamlar gizlidir bilemeyizki.selametle…

   • Sedat GÜLEÇYÜZ dedi ki:

    Ağızına sağlık Deniz;

   • ayten dedi ki:

    Sevgili Deniz,
    yorumunu okudum ve gercekten hayran kaldım her bir cümlene.. gerçekten Şems hazretlerini çok sevenlerdenim ben de.. Ama oyle zannediyorum ki onun hakkında yeterince bilgi sahibi değilim.. Onu hakkıyla bilenlerden değilim.. Bu yüzden zannetmiyorum O’nu yanlış tanıyanlara senin kadar iyi anlatabileceğimi.. Seninle tanışmak ve Şems hakkında bildiklerini bana da az da olsa aktarmanı isterdim.. Ne olur yanlış anlama gerçekten kötü bir niyetle soylemedim bunları Rabbim biliyor kalbimi zaten.. Bu arada büyük ihtimalle de yaşça sen benim büyüğümsün.. 🙂 Selam ve dua ile.. Selametle..

   • Nez dedi ki:

    Deniz ağzına sağlık can.

   • sibel dedi ki:

    yeni okuma fırsatım oldu.rabbim gönlüne göre versin ancak bu kadar açıklanabilir açık ve aleni seneye bakıyorum şaka gibi bu yorum 2009 sene 2014 ben anca ermeye çalışıyorum bir yerinden vesile oldun senin gibi çok çetrefelli laflara ermez aklım yaşımdan yada kültürümden değil sadece kelimelere dökemem ağzına sağlık nerde yaşadığın ne olduğun kim olduğun beni bağlamaz vesile oldunya rabbim hep yanında olsun kardeşim konuşmayı arzu ederim dediğim gibi şaka gibi şayet nasipse zaten bir yerde karşılaşırız hayatta zaten her şey ve herkes biz oraya koyduğumuz için ve her kesin bir görevi olduğu için yokmu hayatımızda kısmet…….. daha çokta yazmıyım görüşürüz inşallah.yüz yüze olması önemli değil mail:morelebis@mynet.com adım sibel
    umarım rabbim karşılaştırır.
    hayırlı cuma geceleriniz olsun.

   • zehrasunay dedi ki:

    Estağfirullah…siz de bana fatmazehra@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz… Sevgiler

  • yiğit dedi ki:

   ah be abicim ne güzel yazmışsın şems ile ilgili ve kendinle ilgili çok fazla parmaklarını yormuşsun ama boşa zahmet çekmişsin ben sesnin gibi uzatmıyayım tek kelime cvb yazayım sana: SEN ŞEMS HAKKINDA HİÇ Bİ ŞEY OKUMAMIŞ OKUMUŞSANDA ANLAMAMIŞSIN!!!

 18. dilan dedi ki:

  şemsin kırk kuralı hepsi birbirinden gusel hepsi hayatımıza ışık tutabilcek rehber olabilcek şeler.ilahi aşk ila dolu olmak böle bişi olsa gerek.we insanların sewgisini yureinde taşıyabilmek siyah beyaz demeden herkesi kucaklamak ta böle bişi olsa gerekk..

 19. Muhterem dedi ki:

  Elif Şafak hanımın AŞK adlı kitabını okumaya başlayınca utandım kendimden.
  Ne Mevlanayı anlamışım ne Şems i tanımışım.
  Herkese tavsiye ederim.
  İnsanı hemen içine çeken bir eser.

 20. esma dedi ki:

  çok etkilendim doğrusu.insan daha okurken hayata dair güzel kararlar alıyor. Bunu paylaşan arkadaşıma çok teşekkür ederim

 21. duygudemirbas dedi ki:

  bu kitabı okudum ve nette toplu halde bulabileceğim bir yer arıyordum.Elinize sağlık

 22. Volkan dedi ki:

  Ne bir nokta nede bir virgül eksik .. Herkez Ellayı yaşıyor hayatında bir nevi zaharasını bekleyerek geçiriyor zamanını..

  Ella dediyse TANRIM YA BU İÇİMDEKİ AŞKI SÖNDÜR YADA YAŞAMAM İÇİN BİR FIRSAT TANI. AMA HANGİSİNİ SEÇERSEN ŞEÇ LÜTFEN ACELE ET..

 23. melike dedi ki:

  ben bu kitabı daha dün bitirdim fevkaladenin fevkinde bir kitap çoook güzel…

 24. Sedat GÜLEÇYÜZ dedi ki:

  Merhaba dostar,

  Ben Kesikbaş sülalesinden gelme ( Şems’in torunu ) bir bireyim. Kendimi ve dedelerimi aramaya ve bulmaya çok yakın zamanda karar verdim. Bu araryış heryerde her an devam ediyor. Bu sırada siz dostları görmek ve tanımak çok güzel. Hepinize kucak dolusu Aşk yolluyorum.

  Hepinizin yüreğine sağlık…

 25. Ayşegül dedi ki:

  Bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anladım ki… Şems’in ruhunun kıvılcımlarından taşıyorum… ve böyle olduğum için Tanrı’ya şükrediyorum. Onu anlayanlardan olduğum için…

 26. hilal dedi ki:

  sevgili deniz okadar güzel anlattınızki hayran kaldım gercekten umarım bende senn gibi merhametli anlayıslı ve sevecen yaklasabilirim olaylara …..sizi tanımak isterdim dorusu

 27. derya dedi ki:

  ben şemsimi buldum allah herkese nasip etsin

 28. ALİ dedi ki:

  Ne şems nede başka birşey, önemli olan : kitaptaki yazılan olayların ve görüşlerin size güzel düşünceler katması ve hayata bakışınızı değiştirmesi, bana ne şems lazım artık ne ella nede mevlana ….. bana ben lazım, aklı salim yüreği sevgi dolu …

 29. rabia dedi ki:

  aşk ı okudaktan sonra bu kırk kural yüreğime işledi bizimle burda da paylaştığınız için çok teşekkürler ..

 30. ibrahim dedi ki:

  Teşekkürler bende bunu arıyordum. Selametle.

 31. nur dedi ki:

  nu kurallari hayatimiza uygulayabilirsek,herse cok güzel olur

 32. sena oğul dedi ki:

  bende okudum arkadaşlar bi iki sayfası hariç muhteşem buldum bu kadar güzel bu kadar bilmiyorum yazar kendini çok güzel ifade etmiş
  yani edebiyatını kullanmış bu farklı bi konu ama mevlana ve şemse bi kez daha aşık oldum bence herkesin okuması gereken bi kitap tam 16 saate bitirdim kitabı elimden bırakamadım en çok sevdiğim ifadesi şemsin şu oldu,;;;;hepimiz zaten aynı çatı altında değilmiyiz evet hepimiz aynı gök çatısı altında barınırken nefes alırken nedir bu bizim kargaşamız neden bu öfke neden herkes başklarının kusurlarıyla uğraşırız aynı çatı altında hepimizin nefes almasına sabreden rabbim bu kadar isyana günaha sabreden rabbim senin merhametin ne büyük ben o kitapta allahın rahmetinin büyüklüğünü daha çok hissettim neyse anlatılmaz yaşanır diyorum selamatle …

 33. yucelg dedi ki:

  elinize sağlık zehra hanım..kitabı okumadım ama bu kuralları okuyunca kitabıda biranönce alıp okumak istiyorum…

 34. ercan dedi ki:

  Kitabın sonuna yaklaştım ve büyük bir zevk duymaktayım. Bu kitabı dini bir referans olarak almak tabii ki de yanlış ama Allah aşkını bize tekrar ve tekrar hatırlatması ve hayatın aslında ne olduğu hakkında güzel dersler vermesi bakımından güzel bir örnek. Tebrik ederim.

  Bu arada bu ortamda gereksiz konularda tartışmaya gerek yok, kimse kimseyi yargılamamalı ve küçük görmemeli. Şemsin kim olduğunu her halde kendi bile bilemez , cevabı Halik’te saklıdır.

  Selam, rahmet ve bereket sizinle olsun.

 35. şeyma dedi ki:

  Bir zamanlar bu kitapta olanlar benim hayatımdaydı ama bazı sebeplerden ötürü uzak kalmak zorunda kaldım..kitap sayesinde mevlana ve şemsi yakından tanımış oldum ve eski halime döndüm şemse büyük bir hayranlık duydum.. bu kitabı cok farklı bir gözle kalp gözüyle okumanız gerekiiyor o zaman kalp atısınızı hissedebilirsiz.. elif şafaga minnet borçluyum..

 36. Çiğdem dedi ki:

  Harika bir kitap, çıkar çıkmaz aldım ve bir solukta okudum.. Şimdi tekrar okumak için sıraya koydum.. 5. kitabımdan sonra sıra yine Aşk’a gelecek.. 🙂 Ayrıca kurallardan en beğendiklerimi post-itlere yazıp bilgisayarımın ekranına yapıştırdım.. 🙂

 37. Gül Sah dedi ki:

  Az önce okudum ve bitti! Tek kelimeyle harika bir kitap.

  Etkisinden uzun sure kurtulamayacagim.. her kelimesi ayri bir anlam tasiyor.

  Okumayanlara tavsiye ederim.

 38. Burak ÇAKIR dedi ki:

  Bazı kuralar tam beni anlatsada(özellikle 29. kural) malesef bazı kurallar benim tam tersi(özellikle 38. kural) dahaca 13 yaşındayım her şeyi tekrar değiştirebilirim Şems’in dediği gibi ölüp yeniden doğabilirim. Bu arada kitap hakikaten müthişti.

 39. mehhmet dedi ki:

  bu zamana kadar okuduğum en güzel roman…

 40. Sema Ercan dedi ki:

  Merhabalar ,

  Romanı ben de beğenerek okudum. Yalnız romanda kural tanımaz bir Şems gördüm . Bunlar da Şems ‘ in kuralları olarak yazıyor kitapta da. Kurallara karşıyım. Bu yüzden ben bu kuralları Şems’ in 40 HAKİKATİ olarak algıladım.

  Paylaşımınız için teşekkürler

 41. zafer dedi ki:

  şems ne yerde nede gökteymiş şems kalplerde yüreklerde ve akıllarda olan çok ince bir hakikatmış. asıl şems Allahı bulabilmekmiş. akıl dürbünü ile bakıp kalp terazisi ile tartmakmış. hadis-i kutside Allah : ben gizli bir hazine idim bilinmek isedim onun için mahlukatı yarattım ki, bana bir âyine olsun ve o âyinede cemalimi göreyim.” buyurmuştur.

 42. Eken dedi ki:

  Askerdeyken okumuştum. Çıkar çıkmaz almıştım. Gelirken de badime vermiştim. “Ne iş komutanım Aşk maşk?” derlerdi. “Neiş gece gece şınav mı çekmek istiyorsun?” derdim. 🙂

  Aynı kitapta 2 roman yazmış. Önceki kitaplarında kelimelerle deli gibi oynardı. Bu romanda buna bile gerek duymamış. “Kelimelerin Prensesi” diyorum ben Elif Şafak’a.

 43. SEMRA dedi ki:

  BEN ŞEMS E AŞIK OLDUM 🙂

 44. sena dedi ki:

  hayatımı ne kadar boş yaşadığımı bana farkettiren ilk kitap ve tek kitap .. bunu öğrenmemizi sağlayan Elif Şafak’a teşekkür ediyorum hayatıma anlam kazandıran ve bazı küçük şeyleri büyük görmemi sağladığı için ..

 45. gülhan dedi ki:

  bu 40 hakikat bizzat şemsin öğütleridir….sadece elif safak’ın aşkından baska alimlerin kitaplarını okursanız bunu acıkca görebilirsiniz..

 46. naz dedi ki:

  fben ask kıtabını okudum muhtesem bır solukta okunan bı kıtap tebrızlı sems e soylenecek bır kelıme yok tek kelımeyle muthıs bı ınsan keske bızler mevlana kadar sadık sems kadar gercek bır dost olabılsek yorumları okudugum kadarıyla herkez cok sevmıs. hakkında daa cok bılgı ararken burayı buldum yazmak ıstedım herkeze nasıp etsın etsın sems gıbı bır dost deyıp sonlandırıorum yazımı..

 47. berrin dedi ki:

  keşke bu 40 güzel öğütü hayatımızda tam manasıyla uygulayabilsek ve herkes tarafından uygulanabilse sanırım o zamn şu an içnde bulunduğumuz dünya karmaşası ve huzursuzluğu oluşmazdı dilerim herkes bir gün şem i tebrizinin öğütlerini okur ve hayatına uygulamaya çalışır sizede teşşekürler böyle güzel eserleri görmemize yardımcı olduğunuz için herkese saygılar.

 48. bahar dedi ki:

  öyle bir zamanda karşılaştım ki Şems ve 40 kuralıyla.. şimdi hayatımdaki çıkmazlara,düğümlere ve olmazlara başka türlü bakabiliyorum. Daha az acıtıyor..

 49. DENİZ dedi ki:

  ben kuralları okudum. yaşım oldukça ileri kırklı yaşlardayım.. ve şu anda utanıyorum…şemsin normal bir insan olmadığını ve hatta biraz abartarak,, tanrının dili olduğunu düşünmeye başladım.. bundan sonra kalan günlerimde bu kurallara bağlı kalacağıma tanrı adına yemin ederim……sanki doğum başladı,, ölümden sonraki… sevgi ve saygılarımla…….

 50. HALİL dedi ki:

  Bende kitabı okudum ben askerim bir asker içinde çok rahatlatıcı bir kitab 40 kural ne kadar Elif ŞAFAK’a ait olsa da mevlanadan esinlenerek yazdığı için bende örnek alıyorum şems’i, mevlanayı ve 40 kuralı herkezin baştan son noktasına kadar okumasını tavsiye ederim BİŞNEV 🙂

 51. hakan dedi ki:

  oğuz atay’ın tutunamayanları dışında ikinci kez okuduğum tek kitap emeğine sağlık yazan arkadaşımın

 52. Ayşegül dedi ki:

  Kitap kesinlikle mükemmel..Kaç kere tüylerim ürperdi, kaç kere göz yaşlarımı tutumadım okurken..Kesinlikle okunması gereken bir kitap..çok şey katacağına eminim okuyanlara..Sevgili Elif ŞAFAK’ ında kalemine, gönlüne sağlık…

 53. okan dedi ki:

  arkadaşlar mükemmel olan Şems ve mevlana’nın görüşleri onların öğretileridir.ve ilk okuduğumda da ikinci okuduğumdada kitap gerçekten benim üzerimde çok büyük etkiler yaratmıştır.bu yönüyle kitap mükemmeldir.fakat mesele elif şafak’a gelince bi kere mahrem kitabından sonraki düşüşü gitgide devam eden bir yazardır.Ki Bab-ı Esrar’ ı okursanız bu kitabın edebi yönden eksikliklerinin farkına sizlerde varacaksınızdır.Şems kapısının arkasında duranı farkedebilecek kadar kudretliyken Kimya’nın duygularını anlamamaktadır ve bu çok açık bir çelişkidir.ayrıca zaten kırk kurala bakarsanız bu kurallar kişisel gelişim kitaplarında zaten var olan, ünlü sözlerden esinlenmiş kurallardır.tamam etkileyicidir etkileyici olmasına ama orijinal değildir ve edebi yönden kitabın eksikliğinin kanıtıdır.hangi sözlermi buyrun bir kaçtanesini yazayım:
  –Hayat biz gelecek için planlar yaparken başımızdan geçenlerdir-(john lennon)-20. kural-
  –carpe diem-28. kural-
  nihilizm hiçcilik–33. kural
  neyse bunlar sadece birkaçı..aynı şekilde bir kitapta hem hiçcilikten hem tanrıyı kendi içimizde aramaktan hem birşeyleri sorgulamamaktan hem herşeyin bir sebebi olduğundan bahsedilmeside tezatlıkların başında geliyor.
  bi kere kitapta Mevlana Hazretleri Şems ile tanıştıktan sonra ailesini ihmal ediyor halkı unutuyor kendi başlarına çekiliyorlar.şems gittikten sonra zaten herşeyi bırakıyor Mevlana.ilginçtir ki ayı zamanda Şems Mevlanay ı halka yaklaştırmya çalışıyor ama herşey aksine oluyor.Şems nisa suresinden bahsediyor.lakin Mevlana ve Şems karısını unutmuş vaziyette oysa arkadaşlar açın okuyun nisa suresini.orda kadınlarımıza nasıl davranmamız gerektiği yazar ve nitekim kitaptada Şems nisa suresinden bahsetmektedir.aynı şekilde Şems kimya hatuna hiç ilgi göstermemektedir.şimdi diceksinizki zaten laf olmasın diye evlendi vs..vs.. oysa Şems değilmidir ki başkalarının laflarını umursamama öğretisini aşılayan Mevlanayı meyhaneye gönderen Bağdatta peşine takılan gence şarap aldıran.Ki bunların amacı başkalarının sözüne laflarına kulak asılmadan sevmek Aşkı hissetmek yalnızca ve yalnızca ona bağlı olmaktır..peki ya şimdi yazık değilmidir kimya hatuna ve buda ters değilmidir şemsin öğretilerine..
  neyse daha çok eksiği var kitabın..isterseniz Şems ve mevlana hakkında iyi bir araştırma yapın göreceksinizki herşey çok farklı..ama öğretiler aynı yönde ve kitap bunlara dikkat etmeden okununca çoğumuzun yaptığı gibi çok etkileyicidir..ki bunun sebebide malumdur ki konudan, Mevlana ve Şems den ileri gelmektedir..
  Ne yazıktırki Elif Şafak çizgisini giderek maddiyata doğru çevirip edebiyattan uzaklaşmıştır..ben eski yazarımı özlüyorum açıkçası..eski kitapların kısa özetini toplayıp kağıt helva yapan maddiyatçı yazarı değil…

  • Paradise dedi ki:

   kitabı bitireli daha yarım saat oldu,şems ve mevlanayı internet ortamında araştırmk için bilgisayarımn başına oturmuştum ki bu siteyle karşılaştım.bütün yorumları okumaya çalıştım OKAN beye yorumu için teşekkür ediyorum nitekim kitap hakkındaki düşüncelerimi birebir dile getirmiş.tezatlıkların yanında kitaptan hepimizin etkilenmiş olması normal buna sebep olan mevlanadır…

  • Nez dedi ki:

   Okan ağzına sağlık..

 54. Ayşe dedi ki:

  bukdar çabuk kitap bitirdiğimi hatılamıyorum .Çok güzel yazılmş.özümüze bakmayı kendimizi görmemizi sağladığını düşünüyorum.teşekkürler böyle kitaplara ihtiyacımız var.TEŞEKKÜRLER…

 55. Geri bildirim: Şems-i Tebrizi’nin 40 Kuralı | İlker Utlu

 56. murat dedi ki:

  çok çok güzel süzler bunlar mükemmeller
  paylaşana teşekkür ederim

 57. murat dedi ki:

  çok iyiler…

 58. nilüfer dedi ki:

  oKAN COK IYI TAHLILLER YAPMISSIN.. CELISKILER EKSIKLIKLER MEVCUT KITAPTA.. VE BU EKSIKLIKLERI FARKETTIKCE DE ETKISI BUYUSU KAYBOLUYOR KITABIN……

 59. Geri bildirim: update… « kaptanın seyir defteri

 60. Emrah dedi ki:

  İşin aslı, giriş yazısında olduğu gibi bir excel araması değilde bir tavsiye üzerine giriş yaptım… oldukça doyurucu bir yazı olmasının yanı sıra sanki biraz biberi fazla kaçmış hissi var tabirden ötürü… sufinin, mevlevinin, aşkın, aşığın yolu kural mıdır? bu 40 öğretiyi, kural değilde yol olarak değiştirseniz daha ılımlı bir ışık olmaz mıydı? saygılarımla…

  • zehrasunay dedi ki:

   Ben demiyorum “kural” diye…Yazar öyle yazmış kitabında

   • Emrah dedi ki:

    🙂 yazarın yazdığının farkındayım… değiştirseniz kelimesi aslında direk yazara hitabendi… 🙂 sizi tenzih ederek konuştuğumu belirtmem gerekirdi haklısınız 🙂 sadece şunu bilmek isterim… fikrime katılıyor musunuz?

 61. zehrasunay dedi ki:

  Bilemiyorum… Kural denmesinde bir sakınca yok gibi. Ama ben biraz sıkıldım artık buraya yazılan yorumları onaylamaktan 🙂 Esasında ben bu kitabı okuyalı nerdeyse 1 yıl oluyor… Diğer kitaplarını öncesindeki 1 yıl içinde okumuştum Elif Şafak’ın. Sanırım eski hayranlığım da geçti kendisine karşı 🙂 Bir de buraya yazan bazı insanlar muhatap olarak Elif Şafak’ı alıyorlar. Eminim o haberdar bile değildir böyle bir blog sayfasının varlığından… 🙂 Saygılar

 62. Emrah dedi ki:

  🙂 Tabiki latife… kapatılamayacak kadar özgür bir blog bu… 🙂 saygılarımla…

 63. GülbeGülbeyaz dedi ki:

  Ben Elif Safak’in Ask adli Romanini okudum ve cok etkilendim! Yazari bir kez daha kutlamak istiyorum. Gercekden cok basarili bir calisma olmus! Bu romandan sonra Hayatimda bir cok sey degisdi! 40.Kural aralarinda bana en cok hitap edendir.Hepsi eder ama son Kural benim icin bir baska– Mevleana ve Semsin arkadasligi’da beni ayri bir etkilemisdir.Aslinda Bu Romanda hersey beni cok ektiledi.Dedim ya Hayatimda bir cok sey degisdi diye.Herkese tavsiye ederim bu Romai.

 64. tmete dedi ki:

  60 tane yorum var bu 40 hakikatle ilgili ama maalesef sufi gözüyle orjin islam gözlüğüyle bir tane yorum yok.Arkadaşların bir çoğu güzel yorumlar yapmışlar en çok da Deniz arkadaşım bu açıya yaklaşmış.
  Dostlar,bu hakikatler Hz.Muhammed’in ideolojisinde Kur’an ın ruhunda zaten var.slamiyeti kabuğundan öte incelersek zaten bunları görürüz.Okan kardeşim de bu hakikatlerin bazılarını başkalarına atfetmiş (John Lennon gibi) iyi de John Lennon’ın söylemi zaten islamiyetin kader anlayışından çıkmış bir de böyle düşünsek daha doğru olmaz mı?Kitap şunu anlatmış bunu anlatmış Şems Kimyayı farketmemiş miş miş bunların ötesinde herkes kendi kemalatı adına ne almış ona baksın bence sonuçta bu bir roman beğenirsiniz beğenmezsiniz o ayrı bir şey.
  Hakkıyla hakikatiyle islamiyetin yaşanması dileklerimle…

  • Claire dedi ki:

   Mete Yorumununa katiliyorum. Bence Ask yeni baslayan, Sufizme ilgi duyan ama cok bilgisi olamayan kalplere cok mukemmel ve siradisi gelecektir. Kendim de itiraf etmeliyim ki ben de ilk okudugumda (Ella’nin hikayesi haric ( cok klasik ve siradan bir hikayeydi, 40 inda umutsuz ev kadini ne kadar orjinal!) Mevlana ve Sems-in hikayesi beni cok etkiledi. Kitabin bana olan faydasi bende tatmin olmaz bir arastirma hissi uyandirdi ve sufizmle ilgili daha cok ogrenmek istedim. Sunu belirtmeliyim ki Mevlana olsun, Shams olsun, veya diger dinlere diger kulturlere bakin Budha olsun, hz. Isa olsun, Kabala olsun bunlar hep kokeninde sufizm barindiran (simdi carpitilmis olsada bazi ogeleri) ogretilerdir ve bu insanlar oyle bir askla tanismislar ve oyle bir seviyeye ulasmislar ki onlarin nuru en siradan bir romani bile harkulade bir yazi gibi insanlari kendine cekmeyi basarir. Bu yazarin kabiliyetinden ziyade mesajin yuceligi ve derinligi ile alakalidir. Cunku bu yuce sahsiyetler Allah’i bulmuslardir ve bunun otesi yoktur. Sahsima gelince Ask ile baslayan arastirmalarim, Makalat, Mesnevi gibi kaynaklardan baslayip sonra diger dinlerin sufizm anlayisi ile devam etti, derken geldigim nokta su, Kuran-i Kerim. Daha otesi yok. Bunu anladim birde o yuzeyzel anlamini gecip derinlerini anlayabilirsem gercek sufizm nedir anlamis olacagim. Ve bence Kur-an-i anlamanin yolu Esma-ul Husna, hersey Allah’in isimlerinde gizli…. okurken onun sifatlarini dusunmek manalara mana katiyor…Allah herkese Islam’in (yada Hristiyansa Hristiyanligin, Yahudi ise Yahudiligin) kalbini (sufizmi) anlamayi nasib etsin.

 65. nur dedi ki:

  ellerinize sağlık… 5 ay önce saolsun arkadaşa sipariş verdik ama ortalıkta bizim kitap yok gelince inşallah okuyacagım

 66. Galip Volkan Babacan dedi ki:

  ben bu adamlara ASIĞIM…
  TESEKKURLER ELİF SAFAK

 67. yılmaz dedi ki:

  Şems Tebrizi Hazretlerinin kırk kuralı mükemmel ama bu sayfanın altına ALLAHÜ TEALA İle ilgili yazıyı tıklayınca bir hıristiyan web sitesi çıkması hiç uygun değil.

 68. gitarist cansu dedi ki:

  aziz’in ölmesinden dolayı çok üzülüp duygusala bagladım ya manyak bir kitap…

 69. deniz dedi ki:

  bu sabah uzun zamandır okumak istediğim ama elime bitürlü alamadığım AŞK romanını bitirdim. kelimelerle ifade etmek isterdim duygularımı ama hiç bir kelime bu sorumluluğu almak istemedi görev ağırlığından. ama yıne de söylemek istediğim birşey var o da şu ki tek kelimeyle MUHTEŞEMDİ.

 70. deniz dedi ki:

  bir edebiyat öğrencisi olarak roman okurken hoşuma giden, kitabı elime tekrar alıp sayfaları karıştırdığımda gözüme çarpmasını istediğim ve yahutta üzerinde uzun uzun üzerinde düşünmek istediğim cümlelerin altını çizmek çok hoşuma gider. AŞK da ise hiç bir cümleyi çizemedim..çünkü karar veremedim hangi birini çizeceğime, hangi sözün uzun uzadıya tahlil edilmesi gerektiğine. bitirdiğimde romanın son sayfasına bi not düştüm sadece : kitaptaki bütün cümlelerin altını çizdim say…

 71. nergisvefa dedi ki:

  Daha kitaba başlayalı 4 gün oldu ve yarısındayım bitmesini istemiyorum ve sakin sakin okumaya çalışyorum . Kitaba başladığımdan beri beni ordan oraya savurdu hem manen hem madden çok beğendim ve herbirrinde kendimi buldum . Aslında kitap bana yazılmış diye düşündüm ve yaşadığım kauslu yolda bana gönderilen en güzel hediyeydi sanki…Hayata daha başka açıdan bakmama sebep oldu ve eminin olacakta …Kuralları derli toplu bulup heran görebileceğim bir yere koymak düşüncesiyle burayı buldum . Yorumları okuyunca bu duygularda yalnız olmadığımı hissetim.Hatta bittikten sonra tekrar baştan başlayıp , kendime can alıcı cümlelerinden bir defter oluşturmayı bile düşünüyorum . Henüz okumayanlar varsa bugün ilk işiniz bu kitabı almak olsun bence :)) Selametle kalın …

 72. mahra dedi ki:

  ELİF ŞAFAGIN AŞK KİTABINI OKUDUKTAN SNRA AŞKA İNANCIM TAM OLDU BİR TAKIM EKSİKLERİM VARDI
  KİTABI OKUDUKÇA KİTABIN İÇİNDE KAYBOLDUM KENDİMİ BAŞKA DÜNYADA BAŞKA ALEMDE BULDUM VE BANA KUTSAL KİTABIMIN NE DENLİ DEGERLİ OLDUGUNU BU SATIRLARDA TEKRAR TEKRAR BULDUM ALLAH RAZI OLSUN TEMRİZİ VE RUMİ AŞKI BAMBAŞKA BİR İLAH AŞKI BU AŞKI UMARIM YAŞADIGIMIZ BU DÜNYADA GERÇEK ANLAMDA GERÇEK DOSTLUKLARDA YAŞAMAK DİLEGİMLE ELİNİZE KALEMİNİZE DUYGULARINIZA SAGLIK SONSUZ TŞKLER ALLAH RAZI OLSUN
  SAYGILARIMLA

 73. funda dedi ki:

  çok harika bi ktap okumya baslyalı 2 gun oldu btmk uzere ama hıc btmesn istyorm cok egitici ögretci ögt verıcı .bazı örnklerle öyle guzl acıklıyokı sems hakıkatı sasırıp kalıosn müptalası oldm teskkkrler elif safak

 74. hilal dedi ki:

  Kitap kesinlikle mükemmel..Kaç kere tüylerim ürperdi, kaç kere göz yaşlarımı tutumadım okurken..Kesinlikle okunması gereken bir kitap..çok şey katacağına eminim okuyanlara..

 75. dilek dedi ki:

  herkese selam…kitabı bitireli bi kaç gün oldu, hem bitsin istedim sonunu merak ettiğimden, hem de bitmesin ki şemsle ellayla,zaharayla ve mevlanayla daha çok bi araya geliyim..tam da şimdi şemsin 40 kuralını araştırıyordum ki (sanırım şems yazmamış bu kuralları yazarın tecrübesinden ve bilgi birikiminden çıkmış) bu platformda buldum kendimi.. biraz yorumlara daldım ve farkettimde aslında hepimizin içinde birer mevlana ve şems olma arzusu yatıyormuş, bunu uyandırıcak bir işaret bekliyoruz bir yol, bir iz ”hiçbirşey tesadüf değildir.. rastlantılar biz görmeye başladığımızda önümüze çıkarılır”..bu arada 29. kural benim hep bildiğim ama tanımlayamadığım tanımım oldu.. teşekkürler Elif Şafak eline, yüreğine, emeğine sağlık …

 76. fuat dedi ki:

  Kitabı çok güzeldi okudum herkese tavsiye edebilirim Aşka olan bakış açınız değişecektir. 🙂

 77. deniz dedi ki:

  ben bu kitabı okomadım ama herhalde çok güzeldir.ama birgün mutlaka okumayı düşünüyorum

 78. ebrar dedi ki:

  kitabı okumadım ama kitap okumayı çok seven biri olarak bu yorumladan sonra mutlaka okuyacağım

 79. fatma dedi ki:

  Elif Şafak’ın Aşk romanını yeni okudum ve çok etkilendim. Mevlana benim için yeniden bi anlam kazandı ve kitabı bitirdiğimden beri sürekli nette Mevlana ve Şemsi Tebriz hakkında sürekli yazılar okuyorum. Konya ya bir daha gittiğimde Mevlana yı daha bi farklı gezeceğim. Bab-ı Esrar romanı da bu romanla bağlantılı imiş şimdi onu okuyacağım.

 80. necmi dedi ki:

  Hak, serleri hayr eyler,Zannetme ki gayr eyler, Ârif âni seyr eyler, Mevlâ görelim n’eyler,N’eylerse, güzel eyler…

 81. çağdaş dedi ki:

  1 gün içinde bitirdiğim bir kitaptı ve gerçekten elif şafak’ın aşk romanı okunmaya fazlasıyla değer bir kitap…

 82. Neslihan dedi ki:

  Ellerine sağlık !! Çok teşekkür ederiz.

 83. mstafa kemal dedi ki:

  40 kural şemsindir. mevlananın değil. bana şems hakkında linkler atabilecek arkadaşlara şimdidenteşekkürler ediyorum. ben ŞEMS i arıyorum.

 84. seda dedi ki:

  şahane bir kitaptı defalarca okuyabilirim insanın hayatına birçok şey katıyor aşk ı okuyan arkadaşlara bab-ı esrar ıda tavsiye ederim birde kimya hatun var bu ikiside muhteşem kitaplar

 85. ŞULE KONUKÇU dedi ki:

  Sayfayı yapandan ,Şems’in 40 kuralını buraya sıralı ve düzgün bir şekilde yazandan da Allah binlerce kez razı olsun. Hepimiz için yorumları okuyunca anladım ki Mevlana & Şems bir yol gösterici olmuş.9yaşında bir kızım var Allah izin verirse ona da bu kuralları okutup dilim döndüğünce manasını anlatıp Hak yolunda hayırlı bir evlat olabilmesi için elimden geleni yapacağım.
  Saygılarımla,

 86. ceyda yalçın dedi ki:

  Bu memlekette Şule Konukçu hanımefendi gibiler olduğu sürece boş,sadece boş. Bencede hemen yazın 9 yaşındaki kızınıza okutun 40 kuralı. Okutun ki kızınız baba ve piç gibi,araf gibi,mahrem gibi büyük kitaplar yazan Elif Şafak gibi sonunda maddiyatın daha ağır bastığını anlasın,sufiliği pazar malzemesi yapsın,amerika da yada nerede olduğu soru işaretleriyle dolu olan bir deniz kenarında elinde meyve suyu kokteyliyle. Tabi devir belli, hadis i şerif okutmanızı tavsiye ederim 40 kural diye birşey yoktur Muhammed Şems-i Tebrizi Hazretleri kuralsız yaşamayı seçmiş kurallardan daha üstün bir şeyhtir,efendidir(günümüz toplumunda algılanan şeyhden çok uzak olmakla birlikte ) efendi Celaleddin Rumi ye aşıladığı sadece şevktir,hevestir,ateştir. Kimyayı,hane halkını da geçtim,söz konusu kitabı 2 kez okudum elbette neticesinde bir romandır,kurgu katılması doğaldır ancak sufiliği tanımayan Mevlevi felsefesini tartmayan kişilere brden populer bir yazar kitap sunduğunda insanların 40 kural 20 kural bilmemne kural gibi saçma sepelek işlere takması koca aşk tan sadece 40 kural çıkarması ayrı bir tartışma konusu olur. Elinde kalem,okuduğu yazının kendi hayatına menfaat sağlayacağı kelimelerinin altını çizen bir toplum… görüşlerinize ve sizlere saygılar sunarım

  • şule Konukçu dedi ki:

   Ceyda Hanım

   Yazdıklarımı okuma kapasitesinew sahip değilsiniz anladığım kadarıyla, ben Elif Şafak ın avukatlığını yapmıyorum.Mevlana ve Şems in 40 kuralını buraya yazanarkadaşlara tşk ediyorum.Sözlerinize dikkat etmenizi ve okuduğunuzu iyice anlamadan yorum yapmamanız dileğiyle .Tabi o kadar aklınız varsa.

 87. ulaş yolal dedi ki:

  şemsin kuralları bilinçlenme ve farkındalığın sonucudur!okuduğunuz bu kurallar insanı allah a yaklaştırır okurken bile ruhunuzda bir anlık dahi olsa bir etki bir pırıltı bırakır.aslında kural yoktur anlık farkındalık durumu vardır.şemsin kuralları olarak tabir ettiğimiz şey,aklımızın devreye girmesidir bu bizim allah yolundaki yorumumuzdur

  yorumcu arkadaşların çoğu akıl dünyasında sesleri yankılanmaktadır,yüreğiyle yazan arkadaşlar pırıltılarıyla hemen etkiliyorlar

  teşekkürler

 88. erdal dedi ki:

  kitabı okudum ve daha önce çocukluğumda hayal meyal hatırladığım ama kötü soğuk bir izlenim bırakan trt nin hazırladığı mevlana ile ilgili film aklıma geldi sonra taşlar yerine oturdu,elif şafağı ilkKez okuyorum fakat bir türk yazarından hele elif şafak gibi bir hanım efendiden beklemezdim nedenmi sanırım görsellik ,kitapta iki öykü var ella ve aziiz diğeri mevlana ,şems ikisi güzel bir kurgu olsada ella ve azizin aşk olayı mevlana ve şemsin aşk arayışına uyum göstermemiş gibi geldi ,daha farklı çok daha güzel bir kurgu olabilirdi ki basitleştirmiş,geriye mevlana ve şems kalıyorki buda bir hayat biyografisi gibi bişey ama bilmeyenler için yada unutanlar için çok güzeel ben kitabı okuduktan sonra herkes gibi şemsi araştırdım ,makalat adlı eseri aldım(fakat daha okumadım)kısacası bu adama hayran oldum,gerçekmi görüşleri 40 kuralı yada öyküleri bilmem fakat hani içimizde hisSederiz de dillendiremeyiz doğruluk adına işte aradığımız kelimeler öyküler vardı,bence şemsi tebrizi iyice araştırılmalı ,böyle bir dervişin o zamanlar bunları hisediyor bunları düşünüyor ve yaşıyor olması mukemmel çünkÜ demeye korktuğumuz kelime belki çağdaş olması ADUL MUTALİB ADLI KİŞİYE DENİZBEY BİR CEVAP YAZMIŞ ÇOK GÜZEL EKSİKLERİDE VAR AMA ABDUL MUTDALİPİNDE ŞUNU ANLAMASI LAZIM bence ki şahsi görüşüm budur islam aleminin şemsi tebrizi gibi insanlara ihtiyacı vardır.Şemsi ve mevlananın anlatılan öykusunda en alıcı nokta şarap noktası çok güzel mevlanayı sınamak için ona bir noktayı anlatmak için kendini şarap içerek feda etmesi ama ona içirmemesi çok mukemmel bir gunah bir çok sevap getirdi ve mevlanayı mevlana yaptı.Gerçekten bunlar yaşanıldımı bilemem tek bile bildiğim içimizdeki söyleyemediğimiz anlayışa tarafsız bir yaklaşımla dinimizin iSlamın güzeliklerini göstermiş olması ,diğerleri gibi itici değil ya anlarsın ya yaşarsın yada bizden değilsiNİz bir yaklaşımı değil,HERŞEYİN ALLAH (C.C) AŞKI İÇİN NEFES OLDUĞUNU GÖSTERMESİ MÜKEMMEL GERÇEK OLSADA OLMASADA SÖYLENMESİ GEREKEN SÖZLER VE ANLATILMASI GEREKEN ÖYKÜLERDİ.

 89. mehseti dedi ki:

  okudugumda hiç bitmesini istemedigim ilk kitab.
  AŞK ismi gibi etkiyor ve dusundurur .

 90. soner dedi ki:

  okuyun değişin. okuyun insan olduğunuzu hatırlayın. okuyun elif şafağa teşekkür edin

 91. sinem dedi ki:

  ark aşk kitabını okuduktan sonra ALİ ÜMİT’İN BAB I ESRARINI OKUYUN

 92. CNNDRL dedi ki:

  BİR DE AHMET ÜMİT’İN BAB-I ESRAR KITABINI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM..
  “AŞK” BİR BAŞKA AÇIDAN BAKIYOR..

 93. ayşegül dedi ki:

  az önce Aşk ı bitirdim göz yaşları ve ayrı bir buruk mutlulukla şimdi de yorumları okudum …. Elif Şafak ister maddi kaygılar gütmüş olsun ister derleme bir kitap yapmış ya da kitapta şems ve kimya arasında yaşananlarda çelişkiler olmuş olsun umrumda olmadı açıkçası çünkü mevlanadan ve şemsten bi haber insanlara(bunlardan biri de benim ) mevlanayı ve şemsi tanıtması ve bunu böyle etkileyici bir dille anlatması muhteşemdi hoşgörüye ve asıl islam öğretilerine kulaklarını gözlerini kapamış bana bile iç alemime keşif yapmamı sağladığı için teşekkür ediyorum Elif şafağa

 94. uğur dedi ki:

  Tek kelimeyle harika, bunları neden daha önce okumadım:(

 95. MUSTAFA dedi ki:

  Bende elif şafağın Aşk kitabını okudum ve çok etkilendim. Ve bu kitabı okuduktan sonra uzun bir süre şemsin ve mevlananın yeni kitaplarını aradım ve geçenlerde “Aşkın Gmzyaşları” kitabını buldum ve bırıncı serisini bitirdim ıkıdeyım. Şms ve Mevlanayı ıkıser kıtaba yazmıslar bırıncı serıde şems ikincisinde Mevlana.Ve bu kırk kuraldan hıc bır söz edilmiyor. Ama harika bir kitap hem elif şafağın yazmış oldugu kıtap hemde Sinan Yağmurun “Aşkın Gözyaşları” kitabı. Ama deiğim gibi “Aşkın Gözyaşları” “Aşk” kitabından birazdadaha hakikatli ve doğrucu geldi hepinize tavsiye ederim teşekkürler…

 96. mervecan dedi ki:

  insan ömründe en az 1 kere okumalı. çünkü bir daha kim olduğunuzu hatırlıcaksınız…

 97. ebrar dedi ki:

  inanılmaz bir kitaptı ve hatatımda ..okudugum en muhteşem eserlerdendi…. ve benim için hayatımın sonuna kadar unutamicam 40 gün yaşamama.. sebeb olan.. bir kitap oldu….. sözün bitiyi yerdeyim kitap için yoruma bile hacet yok… muazzamdı…..

 98. Mustafa Canik dedi ki:

  ELİNDE BU KİTAPTAN OLMAYANLAR KİTABI BULUP EN ARKADAKİ SÖYLEŞİ BÖLÜMÜNÜ OKURLARSA ELİF ŞAFAĞIN BU KIRK KURALI HİKAYENİN AKIŞI İÇİNDE OLUŞTURDUĞUNU ANLAYACAKLARDIR. KISACASI BU KIRK KURAL KURGUDUR.

 99. Hasan Polat dedi ki:

  Hocam emeğinize sağlık.
  Önereceğiniz kitap var mı şemsi ‘nin 40 Kuralı gibisinden faydalı ve bilgili olucak ?

  Cevabınızı bekliyor olucam hocam.

 100. mustafa eser dedi ki:

  bu kitaba başlayıpta sürüklenmemek imkansız.en çok etkilendiğim kural ise 40.kural

  Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma!Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşk’ın hiçbir sıfat ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
  Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde..

 101. AYDAN dedi ki:

  Kitap okumayı sevmeyen biriydim ama bir gün arkadaşım elif şafak’ın AŞK kitabını verdi bende 2 sene boyunca okumadım ve 2012 ayının mayıs ayında basladım ve bitirdim kitabı. İnanılmaz bir kitap beni benden aldı çok uzaklara götürdü.Yüreğine sağlık ELİF ŞAFAK…..

 102. gonca dedi ki:

  Bunlar gercekten semsin kurallari olmadigini biliyorz fakat onun agzindan cikmis kadar gercekci yazilmis olmasi gercekten cok ilginc.

 103. türkan dedi ki:

  şems hz leri eline çiğ et koyup şemse yani güneşe çevirip sende şems bende şems bakalım eti kim pişirecek der.eti eline deyen tarafı Allah aşkından cazır cuzur pişer.. diğer tarafı çiğ kalır..uzak beldelere irşada giderken padişahın sarayına uğrar ve bu eti hediye verir ..O gidince padişah arkasından sitem edip bu ne biçim şey deyip hizmetliye çöpe atmasını söyler.. fakat hizmetçi..bu işlerin akılla değil inançla yorumlanması gerektiğini düşünüp atamaz..hikmeti..sırrı vardır deyp kendisi.yer..zaman sonra hz Şems dönüşte uğrayıp..padişaha derki.efendim biz yokken sarayda değişik bir durum varmı..padişahta derki..efendim..hizmetçimi ne zaman görsem tacı ve tahtı o na bırakasım geliyor….işte cevap..efendim biz o hediyeyi Hak ka ve halka sevgili olasınız diye hazırlamıştık.. kısmet hizmetlininmiş…bu kamil insanları tanımak anlamak sevmek içn kamil olmak gerek ..sevgiyi bilmek ve tatmak gerek..bilmiyorsan da kalp dilini ve ağız dilini tutmak gerek..yoksa uçarsın cehenneme hem dnyada hem ahretde farketmeyerek….kıymet bilinse gerek..dile getirdim üzülerek…

 104. tuğçe dedi ki:

  türkan yüreğine sağlık gercekten kalpten hısseden bır mevlevi dostusunuz şemsi tebrizinin bahsettiği şemslerden biri…. onu anlamışsınız…. aşkla kalın

 105. İSMİYOK dedi ki:

  EY SOFTA HALİMİZ SEN ANLAMAZSIN
  BİZDE KÜFÜR İMAN, SENDE ŞİRK OLUR
  ASLIMIZ HÜDADIR BİZ AYNASIYIZ
  BİLMEZSİN KENDİNİ ZİKRİN HİÇ OLUR

  SEN KİME EDERSİN SAVMI SALATI
  AÇ KALMANIN YOKTUR HİÇ BİR SEVABI
  KABEDE DÖNMENİN NEDİR CEVABI
  BEYANI EDERİZ ,LAKİN SANA GÜÇ OLUR

  DİLİNLE SÖYLERSİN ÜÇLER YEDİLER
  NİÇİN DÜŞÜNMEZSİN ACABA KİMLER
  KIRKLARA BU AŞKI NİYE VERDİLER
  AÇARSAK PERDENİ GÖZÜN KÖR OLUR

  SEN BÖYLE MUTLUSUN BİLMEZSİN TAAT
  İSPATI BİZDEDİR ETMEZSSİN BİAT
  KİBRİN SERVETİNDİR BÖYLEDİR VAAT
  SENDEN ÇIKMAZ ESRAR SONRA YOZ OLUR

  İSMİYOK DELLENME SEN BU HALLERE
  HAKK BÖYLEDİR DÜŞMEZ ŞAKİ DİLLERE
  SÜZÜLDÜK DERYADAN DÜŞTÜK GÜLLERE
  İKRARSIZ GELENİN SOYU PİÇ OLUR…

  ………….İSMİYOK………………

 106. serhat sezer dedi ki:

  selamalr benim merak ettigim bu 40 müthis kural… Sems`e mi ait yoksa Yazar Elif Safakami ????

 107. Geri bildirim: HZ. ŞEMS 40 KURAL İNDİR | Sinan YAĞMUR

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s