Kitap Tanıtımı #93 Dönüşüm (Metamorphosis)

kafkadonusum

 

Dönüşüm, ilk olarak 1915 yılında yayımlanmış Franz Kafka uzun öyküsüdür. Aslında uzun zaman olmuştu Dönüşüm’ü okuyalı ama buraya yazmamıştım. Dün Nazlı Ilıcak’ın köşesinde Kafka’dan “Ünlü Fransız yazar”, böcekten de örümcek olarak bahsetme gafını okuduktan sonra yazmaya karar verdim.  😀 Yaşlı başlı kadın gerçi, çok görmemek gerek kafası karışmış da olabilir 😀

Dönüşüm’ü yeni okuluma atandığım ilk dönem okumuştum, ilçe kütüphanesinden alarak… Kütüphane demişken, içerisinde çok az sayıda kitap olsa da; ilçemizdeki Halil Nuri Bey Halk Kütüphanesi bina olarak çok şirin. Tarihi yapıları hep sevmişimdir, içerisindeki sessizlik ve serinlik itibarıyla da insana huzur veren cinsten, zaten mis gibi de kitap kokuyor 🙂

5984720

 

Kitap yaklaşık 60 sayfa kadardı. (Şu an iade etmiş olmamdan ötürü tam rakam veremiyorum 🙂 ) Yani 1-2 günde okunacak seviyede. İlk cümleden itibaren direkt konuya girilmiş. Konu ise bir çoğumuzun bildiği üzere Gregor Samsa isimli karakterin bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulması ve ardından yaşadıkları.

Gregor Samsa, babası tarafından kendi borçları için sevmediği işi yapmak zorunda bırakılan bir karakter. kitap önsözünde de değinildiği üzere Kafka kendi babası tarafından aşağılanan bir insanmış ve bu kitabında da babasına karşı hissettiği duyguları yansıtmış. Hatta babası kendisini, yazarlığının para kazanma noktasında bir işe yaramaması nedeniyle, ailenin sırtında bir parazit olarak değerlendiriyormuş. Bunu da Kafka’nın babasına yazdığı mektuplardan anlayabiliyormuşuz.

Kitap üç bölümde değerlendirilebilir. İlk bölüm Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesi ile birlikte işinden, bir an önce işe yetişme kaygılarından, patronundan bahsettiği bölüm, ikinci bölüm, aile yapısını anlattığı anne-baba ve kızkardeş Grete’in  Gregor Samsa böceğine karşı ittifak içerisine girdikleri bölüm, üçüncü bölüm ise böceğin kendi içine dönmesi, kabuğuna çekilmesi, tekrar insana dönme umudunu tüketmesi olarak değerlendirilebilir.

Gregor Samsa böceğe dönüştükten sonra kız kardeşi Grete tarafından şefkat görür, ailede ona yardım eden, bakımını yiyeceğini sağlayan tek kişi Grete’dir. Fakat zamanla Grete de ondan tiksinmeye başlar. Anne ve babası gibi ondan kurtulmak ister. Bence bu noktadan bakıldığında öyküde esas dönüşen karakter Grete’dir.
image

Uzun uzadıya yazmaya da gerek yok aslında, nonlarca değerlendirme yapılmıştır Dönüşüm hakkında. Neticede, insanın kendine yabancılaşması, aile tarafından ekonomik olarak sömürülme, baba otoritesi gibi konular tasvirlerle mükemmel işlenmiş diyebiliriz.

 

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kitap Tanıtımı #93 Dönüşüm (Metamorphosis)

 1. Syhn dedi ki:

  okan bayülgen seslendirmiş bu kitabı. ben de onun okumasını dinlemek istiyordum bak o geldi aklıma.
  sen de dinle 😉

  • zehrasunay dedi ki:

   Yaa hic duymamiştim… Bi ara radyo programı yapıyordu bi kitabin giriş kismini mi ne okuyordu… Bahsediliyordu ama dinlemedim hiç…

 2. İnsanın kendine yabancılaşması, bence bu tanım iyi. Kitabın kapağında hamam böceği olmasını istememiş kafka.çünkü kitabın aslında ortada böcek falan yok. Güzel bir kitap dönüşüm. Kitabı okuduktan sonra ondaki anlatılmak isteneni zamanla anlamakta kitabın güzel tarafı.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s