Kitap Tanıtımı #91 Mucizevi Mandarin

mucizevimandarinMUCİZEVİ MANDARİN

Yazar: Aslı Erdoğan

İlk Baskısını 1996’da yapmış ve Everest Yayınları’ndan çıkmış 142 sayfalık bir Aslı Erdoğan kitabı Mucizevi Mandarin. Kabuk Adam ve Kırmızı Pelerinli Kent‘ten sonra okumuş olduğum üçüncü Aslı Erdoğan kitabı. Bu kadının cümleleri çok etkileyici. Tüm kitaplarının kapak dizaynları gibi arka kapak yazıları da ne yazık ki aynı, fakat arka kapakta da yazdığı gibi “geleceğe kalacak elli yazar” arasında olacağına ben de inanıyorum.

Kitap içerisinde Mucizevi Mandarin isimli öykü de dahil bir kaç öyküden oluşuyor. Mandarin eskiden Çin’de yüksek mevkili devlet memurlarına verilen isimmiş. Bu öyküde anlatılmak istenen ise çok etkileyici. Hayatın zorluklarına göğüs geren, her türlü darbeden, yaralanmadan etkilenmeyip dimdik duran insanın(mandarinin), kendisine gösterilen umulmadık şefkat karşısında nasıl da afalladığı, güçsüzleştiği ve hatta yaralandığı. Şefkate aç ne çok insan var aslında etrafımızda öyle değil mi? Bunca açlığına rağmen “şefkate kapalı”. Hayat zor. Ve insan hep güçlü olmak/hiç değilse güçlü görünmek arzusuyla etrafına görünmez bir zırh örüyor. Öyle ki ne kadar darbe alırsa alsın etkilenmiyor. Oysa o hep eksikliğiyle yanıp tutuştuğu merhamet, şefkat gösterildiğinde ise garipsiyor ve hatta reddediyor. Çünkü biliyor ki; sevilmek gibi şefkat duyulmak da o kendi kendine ördüğü görünmez zırhı delecek ve sanıyor ki güçsüzleştirecek…

Diğer öyküler ise aslında birbirinden ayrı gibi görünse de iç içe geçmiş kahramanların hikayeleri. Yazar İsviçre’de yaşadığı dönemden etkilenerek tek gözü yaralı olan bir göçmenin yaşadıklarını anlatarak başlamış öyküsüne. Sonrasında ise Kızılderili hikayeleri ile sevdiği kadın ölmek üzere olan İstanbul’daki bir adamın hikayesine geçmiş. Her iki hikaye ise aradaki Kızılderili efsaneleri ile birleştirilmiş.

Okuyalı iki ay olmasına rağmen henüz yazma fırsatı bulabildim. Yazarken kitabı elime alıp bir göz atayım derken dalıp gittim… Gerçekten de bazı cümleler öyle etkileyici ki. Aslı Erdoğan ile tanışmak için uygun bir kitap olduğu kanaatindeyim. Bir kaç cümlesini buraya da alıyorum. Keyifli okumalar…

”Bir insanı gerçekten sevmek, onun tuhaflıklarını başka hiç kimsenin, kendisinin bile benimseyemediği hatta fark etmediği huylarını sevmektir. İnsanların en esaslı yönleri uyumsuzluklarında saklıdır çünkü.”

”Ancak sen ilgilendiğinde kanamaya başladi yaralarım, oysa hep oradaydılar.”

“Sıkı sıkı yapışabileceğim, bağlanabileceğim bir şeyler aramıştım sürekli. Yaşamı yaşamaya değer kılacak bir inanç, bir düşünce, bir insan olmalıydı bir yerlerde. Bir sokaktan diğerine, bir kitaptan ötekine, bir bakıştan bir başka bakışa hep bu acınası, saf, tehlikeli inançla koştum durdum. Dünyayı adım adım kat ettim, gözüme ilişen her deliğe, çukura, kovuğa ellerimi uzatıp karış karış aradım. avuçlarımda bulduğum hep boşluktu, kader çizgilerimin arasındaki boşluk.”

“Bir şehir, ancak içinde sevdiğiniz biri olunca yaşamaya başlar.”

“Seni nasıl böylesine hırpaladılar? Aşk sözcüğünü duyar duymaz karmakarışık korkulara kapılıp gitmene; iki insanın birbirine en yakın olması gereken zamanlarda, uçuruma yuvarlanır gibi kendi içine dönmene; bakman, istemen ve sorman gerektiğinde başını öne eğmene; bedenin çırılçıplakken kafanı yastıkların altına gömmene kim neden oldu? Senden neyi esirgediler?” Bütün bunları soran Sergio elbette. Benim yanıtımsa uzun, bitimsiz bir suskunluk).

“İlk anların, yeri doldurulmaz ilk anların güzelliği… Bütün başlangıçlar güzeldir.”

“Şefkat, bazen nasıl da ona en çok gereksinim duyanları paramparça ediyor.”

“Elimde anılar var elbette. Hiç geri dönemeyeceğim geçmiş ülkesinin uzak, tuhaf, geveze konukları… Gerçeğin gölgeleri onlar yalnızca ama gerçek hiçbir şeye yetmiyor. Zamanın fırça darbeleriyle hep yeniden biçimleniyor resimler, renkleniyor, canlanıyor, soluklaşıyor, üçüncü bir boyut kazanıyor; imgeler gerçeklikten bir uzaklaşıyor, bir yakınlaşıyor, ansızın örtüşüp, sonra hemen kopuyor.”

 

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kitap Tanıtımı #91 Mucizevi Mandarin

  1. Arzu Fatma DOGAN dedi ki:

    Sayenizde Asli Erdogan okumaya baslayacagim efenim 🙂 Ama ilk kitap Kabuk Adam mi olmali acaba?

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s