Soma

140516-turkey-mine-735_e043633b6530d20e0b7c40c854fee77a

 

Acı büyük. Tarif edilemeyecek kadar büyük. Ve ateş düştüğü yeri yakıyor neticede. Biz belki bir hafta belki iki hafta televizyon haberlerinde gördükçe, her sene yıl dönümlerinde rakamlara vurulmuş dozajda haberlerle hatırlayıp gözyaşı döker dua ederiz. Ya sonra? Oradaki yüzlerce acılı evlat, eş, anne baba…  Yaşamaya dair içimden bir şey gelmiyor, nefes alırken bile suçluluk hissediyorum kaç gündür.

Bu noktadan sonra inşallah tüm sorumlular cezasız bırakılmaz! Orada hayatını kaybeden insanların dini, ırkı, mezhebi, seçmen davranışı üzerinden yorum yapıp da “müstehaktır” diyen, kendini “gazeteci” diye adlandıran insanlar da (insan dedimse lafın gelişi) toplum nezdinde muteberliğini yitirir. Zira hâlâ bu insanı (insan dedimse lafın gelişi) savunanları gördükçe………..  Dahası twitterdaki kuş beyinli insancıkların “umarım o  partiye oy verenler de evlat acısı çeksin”, “türbanlıları yollayalım barete de  gerek yok, bi göçükle hepsinden kurtuluruz” , ” oradan zaten % bilmem kaç şu partiye oy çıkmıştı hak ettiler” twitlerini okudukça… Bu insanlarla aynı havayı soluduğuma, aynı toprak üzerinde yaşadığıma dahi utanıyorum. Allah akıl, fikir, izan,vicdan versin.

Bu noktada şu ayet-i Kerime manidar… “Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” Maide 8.

Ayrıca bu ayeti diğer manada da değerlendirmek lazım. Bir topluma olan kin nedeniyle her fırsatta o toplum karalanıp küçük görülüyorsa. Bir başka açıdan da aynı topluma duyulan sempati de yapılan yanlışlara göz yumup eyvallah dememeyi gerektirir; “Âdil olun” emri. Allah bizi affetsin. Aidiyet hissettiğimiz tarafa göre bazılarımız fırsat bu fırsat deyip 300 civarı canın yitip gitmesini, acıyı bir kenara bırakıp, karşı tarafı nasıl deviririm derdine düştü, bazılarımız yine 300 canın yitip gitmesini bir kenara bırakıp diğer tarafın devirme telaşına karşı savunma psikolojisine girdi. Biz  böyle büyük bir faciada bile millet olmayı, birlik olmayı unuttuk.

Atlatılması yıllar sürecek, belki bir ömre sığmayacak psikolojik travmalara duadan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Geride kalanların Allah yardımcıları olsun. Vefat edenler fakirdi, şimdi kalanlar daha da fakir. Bari maddi açıdan yanlarında olalım. Bu noktada Beyaz Kitaplık yardım hesaplarını paylaşmış; tıklayıp öğrenebilirsiniz. Benim kelimelerimin yetemeyeceği bir yazıyı ise Nazan Bekiroğlu kaleme almış. Onu da buradan okuabilirsiniz.
pc-140515-turkey-mine-funeral-01_b830c08bcfb1ed8976c01a4ffbf1387c

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı İzdüşüm içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Soma

 1. Syhn dedi ki:

  orada her görüşte insan acı içinde öldü, beraber. biz kalanlar beraber yaşamasını beceremiyoruz.
  ne o yazar müsvettesinin yazdığını okudum ne twittera girdim.
  çünkü insanların acıyı kullanmasına dayanamıyorum. ama yine de bir şekilde haberim oldu.
  güya üzülüyorlar, acı böyle yaşanmaz.
  dilerim faciada yakınlarını kaybeden aileler bu pislik zihniyetten bihaberdir.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s