Kitap Tanıtımı #90 Nur

nurNur

Yazar: Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu benim için okuma yolculuğumda bir dinlenme/ ferahlama molası sanki. Kitapları ile soluklandığımı hissediyorum. Okurken kâh gülümsüyorum, kâh hüngür hüngür ağlıyorum. Yaşayan yazarlar arasında Türk hikayeciliğinin babası diyebilirim. Ve çok yazıyor, şükür ki bol bol kitap çıkarıyor. Nur da ilk baskısını Ocak 2014’te  Dergâh Yayınları’ndan yapmış, 207 sayfalık bir hikaye.

Nur da sanki sıcacık bir sohbet ortamında ilerliyor ve bir solukta bitirilebilecek kadar akıcı. Yeşilçam filmi tadında olsa da, derin mesajlar içeriyor. Günümüz insanının içine düştüğü boşluğu ve arayışları anlatıyor.

Hikayenin ismi baş kahramanın isminden geliyor. Nur; zengin ama aile bağları zayıf olan bir aileden gelen bir mimar ve çok güzel. Sinan ise Kadırgalı, çok kardeşli, babasız orta halli bir ailenin oğlu. Namazında niyazında Hakk’ı kendine çoktan rehber edinmiş bir mimar. Bir gün cami çıkışında ayakkabılarını bağlayıp başını kaldırdığında karşısında Nur’u görüyor ve onu şu cümle ile anlatıyor okuyucuya, hani ilk görüşte aşk derler ya;

“Aman Allah’ım!
Yahu arkadaş dünyada bu kadar güzel bir göz, güzel bir yüz olabilir mi?
İri hareli, uzun kirpikli ela gözler, hilal kaşlar; kaş dedikse hiçbir yanı alınmamış hilkatten böyle. Minik kalkık bir burun, zarif ağız ve çene. Koyu kestane gür saçlar parıl parıl o kuğu boyun üzerine dökülmüş. Ne desem boş, bu güzelliği tarife dil yetmez. Bir de beyaz dişlerini, gamzelerini göstererek gülümsemez mi. Toprak ayağımın altından kaydı, bayağı bir sallandım.
Gel de düşme.
Buğulu, esrarlı bir sesle konuştu. Ya Rabbi bu bir insan mı, yoksa melek mi?…
Sonrasında Nur içinde bulunduğu mistik/ metafizik sıkıntıları Sinan ile paylaşıyor. Ondan yardım alsa da nihayetinde içindeki; kalbe, ruha, yaratılış sebebine dair soruları çözemiyor ve modern bir derviş misali şehir şehir dolaşıyor. Bu serüvende Tanpınar’ın Beş Şehir’ini de rehber ediniyor. “Aramakla bulunmaz ama bulanlar ancak arayanlardır.” düsturunu şiar ediniyor kendisine. Buluyor mu, bulamıyor mu derseniz onu kitabı okuyunca anlayacaksınız diyebilirim.
Klasik bir hikaye gibi görünse de, verilmek istenilen mesajlar derin. Nur’un arayışında  Mevlana, Yunus Emre, İbn Arabi, Mimar Sinan, Şeyh Galib, Mehmet Akif,  A.Hamdi Tanpınar, Nurettin Topçu ve birçok sufi yoldaşlık ediyor. Onlara dair pek çok alıntı var kitapta.
Bir de Kutlu okuyucularının aşina olduğu bir problem bolca yer edinmiş kitapta. Günümüz “beton” sorunu. Toki’lerden tutun da betonun ortama yaydığı gazların kanserojen etkisine varana kadar pek çok modern sorun da yer almış kitapta. Yani baş kahramanların mimar olması öylesine bir tercih değil.
Kitapta yer alan diğer karakterler ise; Sinan’ın kardeşleri Çiçek, Çetin, Cemil, Çiçek’e aşık olan “Boşnak, yeşil gözlü” Cüneyt, Nur’un babası İskender Bey, annesi Dilber Hanım…
Maddi aşkı es geçip manevi aşka ulaşma çabası göz yaşartıcı cinsten… Allah bize de nasip etsin böyle engin bir gönlü.
Kurtulmak için kurtarmak lazım” denilerek neticeleniyor hikaye. Okuyanı gözyaşları içerisinde bırakan bir “mutlu” son ile… Kitap beni çok etkilendi, tereddütsüz tavsiye ederim.
Ve Mustafa Kutlu’ya da pek çok insanın içine düştüğü boşlukta yalnız olmadığını hissettirdiği ve bu boşluğun doldurulabilirliğine dair umut aşıladığı için ayrıca teşekkür… İyi ki Kutlu kitapları var!
Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Kitap Tanıtımı #90 Nur

 1. thesunrise133 dedi ki:

  Her şarkıda onu buluyorsan ve kaybetmekten korkuyorsan, içtiğin her kahvenin yudumunda, uykusuz gecelerinin başrolündeyse ve zaman geçse de artık onsuz yapamıyorsan,
  Nefes işte aşk bir nefes, sen bir nefessin..

 2. thesunrise133 dedi ki:

  sevgi bazen hayranlık,,aşk ve tutkuyla karışık olarak ortaya çıkabilir buda sevginin yanılsamasıdır..aşk,tutku karşılıklıyken insan ilişkilerinde sevgide karşılık bekılenmez ..en olgun ve sağlam duygu budur…

 3. Syhn dedi ki:

  hoş sohbet dir dostla muhabbet eder gibi hissediyorum mustafa kutluyu okuyunca.

 4. Geri bildirim: Kitap Tanıtımı #95 Yoksulluk İçimizde | Karalama Defteri

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s