İzlanda! #blogfırtınası 3. gün

Gün 3. Dünyada istediğiniz bir yere gidebilecek olsanız nereyi seçerdiniz, düşünün. Oradaki deneyiminizi yazın.”

Gitmek istediğim pek çok yer olsa da, uzun zamandır bu soruya hep aynı yanıtı veriyorum; İzlanda. Bunda en büyük etken sanırım şu meşhur buzullar ve kutup ışıkları. Şimdi şu görsellere bir bakın kim istemez dünya gözüyle bu harikaları görmeyi?

800px-Polarlicht_2

97526640

 

İzlanda 861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilmiş, Atlas okyanusunun kuzeyinde yer alan bir ada devlet. Üzerinde halen faal olan pek çok yanardağ varmış. Bakmayın bu buzullara aynı zamanda sıcak su kaynakları da oldukça fazlaymış. Efendim Kutup ışıkları veya Aurora Borealis ise, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalarmış. Aurora kelimesi Roma Şafak Tanrıçası’nın isminden gelmekteymiş.

Başkenti Reykjavik’miş. Ve nüfusu sadece 320.000’miş. Türkiye’den direkt uçuş maalesef yokmuş. Hollanda üzeri gidebilirmişiz. Eğer gidersek köpek balığı kanadı çorbası yemeden dönmemeliymişiz. 🙂 Mavi lagün denilen doğal termal havuzlarda buzların ortasında yüzme keyfini yaşayabilirmişiz.  Ülkede sadece 4 yazıyla dört adet Türk vatandaşı yaşıyormuş, bunlardan ikisi başkentin göbeğinde dönercilik ile uğraşıyormuş. 🙂

zlanda-Jökulsarlon-buz-gölü-800x600

İlginç bir özellik de “Theogir” felsefesini benimseyen ülkede halka açık alanlarda bira dahil alkollü içki tüketilmesi yasakmış.  Şu kutup ışıkları da en çok geceleri izlenebiliyormuş…Şimdi aşağıdaki videoyu izleyin ve düşünün sevdiğiniz insanla el ele izlediğinizi… 🙂 (son cümleyi yazmamda, Çalıkuşu’nda Kamran ve Feride’nin salıncaktan düşme sahnesini henüz izlememin etkisi büyük:) )

 

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı blogfırtınası içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s