Kitap Tantımı #77 Mart Menekşeleri

martmenekseleriMART MENEKŞELERİ

Yazar: Sarah Jio

Yazarın ilk kitabı olan Mart Menekşeleri, Arkadya Yayınları’ndan çıkmış. Kapak tasarımı nedeniyle kendisini önyargı ile okumaya başladım. Çok “kız kitabı” gibi bir duruşu var değil mi? Kitabın kapağı çok cicili biçili, hele de Kinyas ve Kayra sonrası bana aşırı cici geldi 🙂 İçinden bir de kitap kapağı dizaynında püsküllü ayracı çıkıyor ki ona bayıldım. 336 sayfadan oluşan Mart Menekşeleri çok çabuk bitti, onca iş güç arasında elimden bırakamadım bir iki gün boyunca.

Kitabı açtığınızda ilk olarak şu cümle sizi karşılıyor ”

“Hayat , birine seni seviyorum demenin kararsızlığını yaşamak için çok kısadır..”
martmenekseleri2

 

Son derece romantik bir kitap, biraz gençlik kitaplarını anımsatsa da merak uyandırıp okutuyor kendisini. Başlıca karakterler; Seattle’da yaşayan genç bir yazar olan Emily Wilson, ayrılmak üzere olduğu eşi Joel,  Bainbridge adasındaki yengesi Bee, aynı adada tanıştığı yakışıklı Jack :), 1940’lardan kalma karakterler; Esther, Elliot, Frances, Rose ve Henry… Roman, iç içe geçmiş iki hikayeden oluşuyor, biri günümüzde yaşanırken, diğeri Emily’nin yengesinin evinde bulduğu 1943’e ait bir günlükte yazan olayları kapsıyor. Sonu oldukça ilginç ve güzel bağlanmış.

Kitabın ismine gelince, sadece Mart ayında açan bir menekşe türünden bahsedilmiş. Bu çiçek yabani bir çiçek, dikilerek yetiştirilemiyormuş ve o bölgede çiçeğin açtığı yerlerde kırgınlıkları onardığına, insanları iyileştirdiğine inanılıyormuş. İlkbahar başlarında annemlerin köyünde de (Niğde/Uluağaç)  benzer bir yabani menekşe türü açıyor bahçe içlerinde ve mis gibi kokuyor üstelik saksıda ya da bahçelerde ekilerek yetişmiyor kendiliğinden çıkıyor, bir kaç kez tesadüf etmiştim kır gezintilerimizde, bana onu hatırlatıı…

Arka kapak yazısı kitap tanıtımı adına oldukça iyi 😉

“Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir…

Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez. 

Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adasında geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder. 

Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir…

Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülüne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor. 

“Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman.”
Jodi Picoult

“Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz.”
Library Journal”

Bu arada kitap Library Journal En İyi Kitap ödülüne de layık görülmüş. Keyifli okumalar…

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kitap Tantımı #77 Mart Menekşeleri

  1. Geri bildirim: Kitap Tanıtımı #84 Böğürtlen Kışı | Karalama Defteri

  2. serpil parpar dedi ki:

    böğürtlen kışı’na bayıldım ve diğer kitaplarınada.oğlum olmadan yaşayamam.bir annenin acısını yüreğimde hissettim.hayatın anlamı ayrıntılarda gizliymiş.her dinde mezarlığa duyulan saygıyı da pekiştirdi,sosyoekonomik ayrımların güçlü duygulara nasıl ket vurduğunu da…akıcı dili ve sürekleyici anlatımı bir solukta kitabı bitirmeme neden oldu.iyi bir anne ve iyi bir yazar olduğunuzu düşünüyorum.sevgiler…..

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s