Kitap Tantımı #64 İstanbul Hatırası

Istanbul-HatirasiİSTANBUL HATIRASI

Yazar: Ahmet ÜMİT

Okuduğum dördüncü Ahmet Ümit kitabı oldu İstanbul Hatırası. Yaşayan yazarlar arasında okuruna en yakın bulduğum isim kendisi. Kapris ve hava yok tavırlarında 🙂 Kitap ilk kez 2010 Eylül’ünde Everest Yayınları tarafından basılmış. Toplam 565 sayfa.

Daha önce Ahmet Ümit’in farklı kitaplarında da rastladığım Başkomser Nevzat karakteri bu kitapta baş rolde. Başkomser Nevat, yardımcısı Ali ve Zeynep ile birlikte 7 cinayeti çözmeye çalışıyor. Polisiye okumayı bana sevdiren isim Ahmet Ümit, sanırım bunda kitabı sadece polisiye bir roman olarak değerlendirememenin de etkisi büyük. Kitapta tarih de var aşk da, dostluk da var polisiye de… İstanbul’un tarihi konusunda pek çok bilgi içeriyor, sağlam bir araştırmaya dayanıyor. Zaten arka kısımda bulunan kaynakçayı görünce hayranlığım biraz daha arttı yazara.

7 farklı cinayet, 7 farklı ceset, hepsinin ortak noktası ise İstanbul’un tarihi dokusunu maddi çıkarları uğruna yağmalıyor olmaları. Cesetlerin konuluş biçimleri, bırakıldıkları yerler ve avuçlarına konulan sikkeler doğrultusunda sonuca ulaşmaya çalışıyor Nevzat ve arkadaşları. Ama itiraf etmem gerekir ki kitabın sonu beni çok şaşırttı, katiller hiç ummadığım isimler çıktı. Ama yine de öyle bir son ile bağlamış ki yazar, ister istemez suçlayamadım katilleri. Duygusal bir finalle bitiyor. Son sayfalarda kendimi fazla kaptırdığımdan belki gözyaşlarıma engel olamadım.

Başlıca karakterler; Nevzat, sevgilisi Evgenia-ki kendime en yakın bulduğum karakter-, Nevzat’ın çocukluktan beri en yakın dostları Demir ve Yekta, Zeynep ve Ali, Adem Yezdan, Topkapı Müze Müdiresi Leyla Barkın ve sevgilisi Cerrah Namık…

Bir solukta okunabilecek kadar sürükleyici unutulmayacak kadar dokunaklı bir roman, tavsiye ederim şiddetle… Ha bu arada İstanbul’un tarihi dokusu arasında gezerken kitapta, beni en çok etkileyen bölüm Yere Batan Sanıcı hakkındaki bölüm oldu, 8 yıl önce gittiğimde ben de anı duyguları hissetmiştim, belki de sırf bu yüzden Ahmet Ümit’i kendime yakın hissettim…  🙂

ahmet_ümit(1)

Kitapta pek çok cümle hoşuma gitti ama en çarpıcı olan şuydu; “Yani iş yaşamının babanızı değiştirdiğini söylüyorsunuz…” Efsun yanıtlıyor: “İş yaşamı değil, para Nevzat Bey, para…Üstad Necip Fazıl şöyle der: İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur.”

Ve diğerleri…

“İstanbul’a bakıyorduk denizden. Bizim İstanbul’umuza, çalınmış hayallerin şehrine… Talan edilen anıların başkentine… Yağmalanmış mutlulukların payitahtına… Kırılmış insanların kalesine… Kaderlerin kraliçesine… Zorbalığın ele geçirdiği güzelliğe… Sinsiliğin bayrak diktiği zafere… Açgözlülüğün işgal ettiği berekete… Kendi kanımızı sunmaktan başka çaremiz kalmayan şehrimize; sokağımıza, bahçemize, evimize, mezarımıza… İstanbul’a bakıyorduk denizden: Nevzat, Demir bir de ben. Sisler içindeydi İstanbul…”

“Üç kurbanın üçünün de elleri başlarının üzerinde ok ucu biçiminde kavuşturulmuştu. Ayakları ise okun yaya geçirilen arka tarafı gibi açılmıştı. Yani üç kurbana da ok şekli verilmişti. Üçünün de parmak uçları bir sonraki kurbanın bırakılacağı yeri gösteriyordu.”

“İki maktulün de ortak yanı paranın onları değiştirmiş olmasıydı.”

“Onları hayatımıza bir anlam kazandırmak için öldürdük… Yaşamımızın bir nedeni olsun diye.”

“Bütün bu yaptıklarımız, ellerimizden kayıp giden bir hayatımıza bir anlam katmakiçindi.”

Kitabın tanıtım filmi de çok etkileyici

 

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kitap Tantımı #64 İstanbul Hatırası

 1. Osman Raif dedi ki:

  Değerli arkadaşım; wordpress üzerinde iki yıldır yayınlamakta olduğum kalemzade.com blog sitesinin takipçisi olduğunuz için sizi uyarmak istedim.
  Blog sitemin mahlas ve adres değişikliği nedeniyle güncellediğim yeni siteme sizi bir kez daha davet ediyorum. Blog sitesinin yeni adresi aşağıda olup eskiden olduğu gibi yeni sitemi de ziyaret ederek bir kez daha takibe almanızdan onur duyacağımı da belirtmek isterim. Özel nedenlerle oluşan bu zorunlu değişiklik için özürlerimi lütfen kabul ediniz. Sizleri “Hissettiğim Zaman”da bekliyorum.
  Sevgi ve saygılarımla…

  http://www.osmanraif.com

  Bu yorum reklam maksatlı değildir. Sadece sizin içindir. Okuduktan sonra bu mesajı gönül rahatlığıyla silebilirsiniz. 🙂

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s