Kitap Tantımı #63 Yanılsamalar Kitabı

1YANILSAMALAR KİTABI

Yazar: Paul Auster

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın ilk baskısı 2002 yılında yapılmış, toplam 324 sayfa. Ben Paul Auster ile sevdiğim ve okuma aşkına hayran olduğum bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Okuduğum ilk kitabıydı Yanılsamalar Kitabı ve çok sevdim, muhtemelen bir sonraki kitap siparişlerim arasında Auster kitapları yine yer alacak.

Devid Zimmer isimli üniversite hocası, karısı ve iki oğlunu bir uçak kazası neticesinde kaybettikten sonra kendisini alkole verir ve günlerini kendine acıyarak geçirmeye başlar. Bir gece televizyon izlerken, sessiz film dönemini konu alan bir belgesele rastlar ve dönem oyuncularından Hector Mann’ın filmlerinden bir parça gösterildiğinde günlerden sonra ilk kez güldüğünü farkeder. Hayata bakışı bir anna değişen Zimmer kendisini Hector Mann’ın hayatını araştırmaya verir. 1929 yılında yani altmış yıl önce ortadan kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Hector Mann’ın dünyanın farklı ülkelerinde yer alan toplam 12 filmini izler ve onun hayatını konu edinen bir kitap yazar. Aslında David Zimmer’ın bu çabası bir konuya yoğunlaşarak içinde bulunduğu acınılası durumu unutmaktır. Ama günün birinde Hector Mann’ın karısı olduğunu iddia eden bir kadından gelen mektupla hayatı geri dönülmeyecek şekilde değişir. “Hector Mann halen yaşamakta mıdır?” sorusunun yanıtını bulmak üzere yeniden yollara düşmesi gerekmektedir.

Kitapta beni en çok etkileyen karakter David’i silah zoruyla Mann’ın yaşadığı Mavi Taş Çiftliği’ne götürmeye zorlayan kadın Alma oldu. Alma’nın en belirgin özelliği ise yüzünün bir tarafında bulunan koca doğum lekesi. Bu doğum lekesi sayesinde Alma sağdan ve soldan bakıldığında iki farklı görünüme sahip; güzel ve çirkin. Çocukluğunda, ergenliğinde ve olgun bir kadın olduğu dönemlerde bu doğum lekesinin ona hissettirdiklerini anlatan bölüm çok hoşuma gitti.

Bir de arkadaşım okumaya başlamadan önce “taşa dikkat” demişti. Evet kitabın sonlarına doğru bir taştan bahsediliyor yağmur altında masmavi parıldayan bir taş… Fakat Hector onun aslında bir taş olmadığını anlıyor. Yani yanılıyor. Kitabın ismi de bu bölümden geliyor…

“Kimsenin olmadığı bir ormanda devrilen bir ağaç, ses çıkarır mı?” Kimsenin izlemeyeceği filmler çekilse o filmler aslında var mıdır yok mudur? Hector’un yaşamının ikinci bölümünde yaptığı iş bu; kimsenin izlemeyeceği filmler çekmek… Şimdi ben de düşünüyorum da, kimsenin haberi olmayan bir şey yaparsak aslında yapmış olur muyuz olmaz mıyız? 🙂

Kitap Chateaubriand’ın şu sözleriyle başlıyor;

” İnsanın bir tek ve hep aynı yaşamı yoktur. peş peşe eklenen birçok yaşamı vardır ve çektiği acıların nedeni de budur.”

“eğer içimden gülmek gelebiliyorsa demek ki tümüyle dumura uğramamıştım. demek ki içime hiçbir şey sızamayacak biçimde bir duvar örmemiştim çevreme.”

” ‘sefaletin de ödülleri vardır.’ dedi hector, kasıtlı olarak kadının başının üzerinden konuşuyordu. ‘eğer bir erkek mezara girmek istiyorsa, sıcakkanlı bir kadından daha iyi bir eşlikçi bulabilir mi kendine? böyle yaparsa ölümü daha yavaş olur ve erkeğin eti kadının etiyle birleştiği sürece kendi kokuşmuşluğunun kokusu erkeği hayatta tutar.’ “

“suçluluk duygusu, insanı kendi yararına aykırı davranmaya götürebilir, ama arzu da aynı şeye neden olabilir ve bir erkeğin kalbinde suçluluk ile arzu dengeli bir biçimde karışmışsa, o adam tuhaf şeyler yapabilir.”

Auster

Olağanüstü zekice kurgulanmış bir kitap, kitap içinde kitap, onun içinde film, film içinde kitap… Matruşka bebekleri gibi, iç içe, katman katman bir çok ögeden oluşuyor. Sürükleyici ve severek okunulacak bir roman. Şahsen ben elimden bırakamadım, şu aralar iyi de oldu.

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kitap Tantımı #63 Yanılsamalar Kitabı

  1. Paul Auster’ı epeydir merak ediyordum, başlangıcı Timbuktu kitabıyla yapmayı düşünüyorum; ancak bu yazı sayesinde Yanılsamalar Kitabı’nı da mutlaka edineceğim. Kaleminize sağlık….

  2. Kalemine yüreğine sağlık 🙂 Bana da beklerim yeniyim ben =))

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s