Kitap Tantımı #55 Efrâsiyâb’ın Hikayeleri

EFRÂSİYÂB’IN HİKAYELERİ

Yazar: İhsan Oktay Anar

Kitap yazarın 3. kitabı, 1998 yılında İletişim Yayınları’ndan çıkmış ve toplam 245 sayfa. Ben daha önce yazarın ilk kitabı Puslu Kıtalar Atlası ile son kitabı Suskunlar’ı okumuştum. Her iki kitapla da kıyasladığmda dili daha hafif bir kitap Efrâsiyâb’ın Hikayeleri.

Kitabın konusu kısaca şöyle; Anadolu’nun bir kasabasında Ölüm Uzun İhsan’ı  ararken Cezzar Dede’nin de canını almaya gelmiştir. Ancak Cezzar Dede’ye izin verir ve bir anlaşma yaparlar, Uzun İhsan’ı ararlarken birbirlerine hikayeler anlatacaklar ve Cezzar Dede anlattığı her hikaye için fazladan bir saat yaşama hakkı elde edecektir. Ve birbirlerine hikayelerini anlatmaya başlarlar, hikayelerin konusu ise sırasıyla; korku, din, aşk ve cennet.

Hikayeler oldukça sürükleyici; büyüklere masallar tarzında. Şu sıralar bu tarz bir kitap okumaya ihtiyacım vardı, ben severek okudum, hele kitabın son bölümünü okudukan sonra yüzümde kalan gülümseme her şeye yetti… İşte o son bölüm;

Ölüm, kendisine hayli içerlemiş görünen küçük kıza baktı. Sanki oyunbozanlık edildiği için kız, küsmüş gibi dudaklarını büzmüştü. Belki de küskünlüğü sonucu, elleri arkasında sımsıkı kenetliydi. Bir yandan da, byası aşnmış kırmızı pabuçlarının uuyla toprağı eşelediğine göre, mızıkçılık edip etmemek arasında bir seçim yapmaya çalışıyordu. Oyunu çok ciddiye aldığı muhakkaktı. Bu da zaten, koşmaca oynarken düştüğü sıralarda dizlerinde açılmış yaralardan belliydi. Ancak onu büyük bir üzüntünün beklediği daha şimdiden dolu olu olan gözlerinden sezilebilirdi. Gerçekten de kurdelesini düzelirken, kızın gözünden bir damla yaş geliverdi. İşte Ölüm, bu gözyaşını gördü. Ardından çocuğun yüzünü, o yüzdeki harfleri, masalları ve cenneti farketti. Evet, çocukluk cennetin tâ kendisi idi ve cennet de seyredilmeye değerdi. Ölüm, seyrettikçe yüzünün yumuşadığını ve göklere yükselir gibi gerçek şekline erişmeye çalıştığını farketti.  Bu sırada bir şey çatırdadı.

Mühür kırılmış, Ölüm gülümsüyordu.”(s.244)
“Pencereden ayışığı sızıyor ve küçük kızın yüzünü aydınlatıyordu. cenneti görmek için aslında bu kadar ışık bile yetmez miydi?” (s. 245 -Sonsöz) 

Bunun yanı sıra kitapta hoşuma giden diğer bölümler…

“Belki de güç tutkusunun insanı vardıracağı yegâne yer, erkeklik ve onu kullanmanın en kaba yolu olan şiddetti. Gel gör ki şiddetin en yalın biçimi, güzel olan, belki de dişil bir şeyi parçalamak ya da kirletmekti; bu da elbette insanda güçlü olduğu duygusu uyandırırdı.”(s.25)

“Geçmişime bakıyorum da, hayat bugüne kadar bana hep güzel şeyler göstermiş. Bu dünyada her şey güzel. Çirkinlik diye bir şey yok; kimbilir, sadece aldanarak ve büyük bir budalalıkla, onda çirkinliği görenler çirkindir belki. Ama ben dünyayı korku duygusuyla değil, güzellikle tanıyorum. Benim ona baktığım gibi, Dünya da bana bakıyor ve gülümsüyor, ben ona neden gülümsemeyeyim?” (s.82)

“Her insan ancak bilmediği şeyden korkar. Korkusunu yenmek için bilmek ister. Fakat bilmesi için araması gerekir. İşte din de bu arayış değil midir? Bununla birlikte eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir. Kavuşamadığı şeye erişmek için can atar. Bu da aşktır işte!
… Arayış bitince, aranan şey artık bir kez bulunduğu için, korku da aşk da biter.
… İşte o zaman meşk başlar!
… Zaten cennet de budur!
… ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir.” (s.201-202)

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s