Kitap Tantımı #54 Suskunlar

SUSKUNLAR

Yazar: İhsan Oktay Anar

Daha önce aynı yazarın ilk kitabı olan Puslu Kıtalar Atlası’nı okumuş ve çok beğenmiştim. Suskunlar ise İhsan Oktay Anar’ın son kitabı. 2007 yılında İletişim yayınlarından çıkmış, ben eski eflatun kapaklı kitaptan okudum, sonradan kapak tasarımı ve arka kapak yazısı değiştirilmiş. Toplam 269 sayfa ve Mevlana’nın “Kulak eğer gerçeği anlarsa gözdür.” cümlesiyle başlıyor.

Tıpkı Puslu Kıtalar Atlası’nda olduğu gibi dili, kurgusu ve tarihi alt yapısıyla yazar yine beni kendisine hayran bıraktı. 1960 doğumlu bir insan, üstelik lisans, master ve doktora eğitimini deFelsefe bölümünde yapmış bir öğretim üyesi olarak nasıl olur da böyle tarihi bir kültür ve alt yapıya sahip olur bir insan, o dönemin kültürünü, dilini nasıl böyle yansıtabiliyine hayret ve hayranlıkla okudum.

Kitabın konusuna değinecek olursam; öncelikle belirtmeliyim ki, kitabı elimde görenlerin sorduğu ilk soru olan gündemdeki  dizi ile uzaktan yakından alakası yok. Sultan II. Ahmed döneminde geçiyor olaylar ve içerisinde musikiden tasavvufa, hayaletlerden, aşka kadar pek çok konuyu birden barındırıyor. Kitap bitince damağınızda bir masal tadı kalıyor ve bir süre suskunlaşıyorsunuz. 🙂 İlk kitabında olduğu gibi bunda da kitabın sonunda nihayet  aslında kitap karakterleri arasında var olmayan o uzun boylu, çekik gözlü adamın adı geçmese de  bahsi geçiyor; Uzun İhsan Efendi’nin…

Kitabın ismi ise Galata Mevlevihane’sinin yakınında bulunan Hamuşan(Suskunlar) isimli kabristendan geliyor. İçerisinde bu denli musikiden bahsedilen bir kitabın isminin Suskunlar olması ise hoş bir ironi. Ama yine kitapta geçen şu cümleler bunun nedenini açıklıyor; “Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu” ,”Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu”.

Kitap Segâh, Dügâh ve Ygâh olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Kitaptaki karakterler ise şöyle; Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey, Zahir, Batın, Neva, Cüce İskender Perevelli ve diğerleri… Karakterlerin hepsi birbirinden ilginç ve okurken olayların örüntüsü öyle karmaşık ki, dikkatle bir bulmacayı çözer gibi okunması gerekiyor… İhsan Oktay Anar sevenlerdenseniz eğer kesinlikle tavsiye ederim okumanızı…

Kitapta alıntılanabilecek çok cümle olmasına rağmen sadece arka kapak yazısını ekliyorum…

“Eflâtun rengi hayaller kuran bir “suskun”un sözleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce… Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin “gerçekliği”nde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek.
Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. Sonsuzluğun derin sessizliğinin “nefesini üfleyen” ve ona “can veren” bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü… Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri… Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar’ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.
Bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. Hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zâhir ve Bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.
Suskunlar’ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de “suskunlar”dan biri olacaksınız…”

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s