Kitap Tantımı #53 Eve Kardeş Geldi

EVE KARDEŞ GELDİ
Yazar: Pedegog Ali ÇANKIRILI
Aslında kişisel gelişim kitaplarıyla aram pek iyi değildir, genelde okumaya başlasam da yarım bırakırım, insanın kendisini kişisel gelişim kitaplarındaki düsturları uygulayarak geliştirebileceğine inanmıyorum pek. Kızım Elif Kasımda 8 yaşını bitiriyor, uzun zamandır bir kardeşi olmasını ister durur fakat bir türlü Allah nasip etmezdi. Sonunda duaları kabul oldu ve Şubat ayı içerisinde bir kardeşi olacağı sürpriz haberini bizimle birlikte doktordan aldı. 🙂 Bu durum hepimiz için istenen fakat beklenmeyen bir durumdu… İlk zamanlar bizimle birlikte sevinse de zamanla kıskançlık duyguları daha ağır basmaya başladı. Şu an yaklaşık 2 ay var kardeşinin doğmasına inşallah ve biraz alışmış gibi görünüyor. Yine de zaman zaman endişelerini ifade etmekten de çekinmiyor. Allah’tan hislerini içine atan bir çocuk değil, olumlu ya da olumsuz ne hissediyorsa bunu karşısındaki insanlarla paylaşabiliyor.
Ben onun kardeş kıskançlığı duyguları karşısında nasıl davranmam gerektiği konusunda biraz şaşkındım ve arkadaşımın önerisiyle bu kitabı okudum. İçerisinde ebeveynleri rahatlatacak türden bilgiler mevcut. Özetle çocukların kardeşlerini kıskanmalarının normal olduğundan ve bu duygularını kabullenip nasıl yakşamak gerektiğinden bahsetmiş. İkinci bebeği düşünenler için okunmasını kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitap esasında hikaye tarzında yazılmış. Bol resimli, çocuk kitaplarını andırıyor, belli bölümlerini Elif kendisi de okudu. Ayşe isminde bir kız çocuğunun anne-babası ve dedesiyle olan diyaloglarını içeriyor, sıkılmadan bir solukta okunacak tarzda…

Büyük çocuklara “iyi çocuklar kardeşlerini kıskanmaz, sen büyüdün abi/abla oldun, benim kızım/oğlum kardeşini sever ve kıskanmaz…” tarzında cümleler kullanmamak gerekiyormuş. Çünkü bu tarz cümleler hisleriyle örtüşmediği için çelişkili duygulara kapılmasına neden olurmuş. Ve “Kardeşimi kıskanıyorum demek ki ben iyi bir çocuk değilim” hissine kapılmasına neden olurmuş.

Bazı aileler büyük çocuk kendisini iyi hissetsin diye küçüğü sevmediklerini, ilk çocuğu daha çok sevdiklerini dile getirirmiş, ki bunu ben yakın çevremde çok gözlemledim ilk çocuğa “ o pis daha kakasını bile altına yapıyor biz onu sevmiyoruz seni seviyoruz” tarzında cümleler kuranlarla karşılaşmıştım. Bu durumda ise çocuk bu sözlerin kendisini idare etmek için söylendiğini fark edip, aile büyüklerine karşı güvenini yitirirmiş.

“Kardeş kıskançlığının doğal olduğunu kabul ettiğinizde ve çocuğun bu duygusunu dile getirmesine izin verip onu dinlediğinizde; çocuk kıskançlık duygusunu kontrol altına almayı ve onunla baş etmeyi öğrenecektir. Küçüğü korumaya kalkışmadığınız, fiziksel şiddet olmadığı sürecekardeş kavgalarına karışmadığınız, kardeşler arasında ayrım yapmadığınız ve bunu gerçekten başarabildiğiniz zaman kardeş kıskançlığı en aza inecek, problem olmaktan çıkacaktır.”

Kitabın son bölümünde ise dedesi Ayşe’ye kardeş kıskançlığının ne kadar doğal bir duygu olduğunu ve peygamber çocukları arasında bile var olduğunu fakat bu duyguyu olumlu duygulara çevirebilmenin de mümkün olduğunu anlatabilmek için Hz. Yusuf’un mutlu sonla biten hikayesini anlatıyor. Bu hikayeyi Elif küçük yaşlardan itibaren bilir ve severdi.  Bizim de anneannemiz o daha küçücükken yemek yedirirken sık sık bu hikayeyi anlatırdı. Hatta Elif isterdi daha 3-4 yaşlarındayken “Kuyuya atmışlar ya, kurt yememiş ya, gömleğine kan sürmüşler de babasını kandırmışlardı yaa hani Yusuf vardı ya onu anlatsana” diye 🙂

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Okudukça, Uncategorized içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kitap Tantımı #53 Eve Kardeş Geldi

  1. asya dedi ki:

    Zehra öğretmenim sayfanızı çok beğendim.Bir konu hakkında araştırma yaparken sayfanız ilgimi çekti.Gayet faydalı bir blog olmuş faydalandım.Teşekkürler….

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s