Okuribito-Gidişler

2008 yapımı bir Japon filmi olan Okuribito 2009 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar almış. Sıkılmadan izlenebilecek türden bir film, Japonların “Babam ve Oğlum” u kıvamında.

Konusu ise kısaca şöyle; Kahramanımız anaokulundan beri Çello çalmaktadır. Çaldığı orkestra iyi iş yapmaz hale gelince sahibi tarafından dağıtılır ve o da karısıyla birlikte memleketine döner. Orda bulduğu iş ise insanlar tarafından kabul görmeyen bir meslektir; ölü süslemeciliği 🙂 Tabut hazırlama şirketinde işe başlar.

Uzun bir film olmasına rağmen filmin sonuna kadar ölüm konusu ustalıkla işlenmiş. Baş karakterin kendisini çocukken terkeden babasıyla hesaplaşması, ölümün bir son değil başlangıç olduğu fikri, kullanılan dil ie aslında bize çok yabancı olan bu japon kültürü; ölülerin yakma merasimine hazırlanırken süslenmesi filmi itici değil aksine akıcı kılıyor.

Çekikgözlülerin filmlerini genelde severim, özellikle Güney Kore bu konuda harikadır. Ama Japonlar da bu film ile iyi bir iş çıkarmışlar. Filmin IMDB puanı da 8,1. İzlerseniz iyi seyirler…

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı İzledikçe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s