A Separation-Bir Ayrılık

2011 İran yapımı olan bu film hakkında çok olumlu şeyler duyunca karar verdik izlemeye. IMDB puanı 8,5 izleyenlerin çoğu tarafından çok beğenilmiş yani. Şimdiye kadar izleyip  de beğenmediğim İran filmi olmadı benim de. Yalnız bu biraz daha farklıydı eskilere göre, her şey daha profesyonelceydi. Filmin yönetmeni Asghar Farhadi imiş.

İsminden de anlaşılacağı üzere bir boşanma hikayesini anlatıyor esasında film; Nader ve Simin’in boşanma girişimlerini konu alıyor.Simin 11 yaşındaki kızlarının geleceği için İran’da kalmak istemiyor. Ailece yurtdışına gitmeyi istiyor. Oysa adamın alzheimer hastası olan bir babası var ve onu öylece bırakıp gitmeyi kabul etmiyor. Her ikisi de boşanmak istemiyorlar ama “nerde ve nasıl yaşayalım” sorusuna verdikleri cevaplar farklı olduğundan boşanmaya mecbur kalıyorlar. Bu noktada yaşadıkları sorun 11 yaşındaki kızlarının velayeti.

Adam, karısının evden ayrılmasıyla birlikte babası için bir bakıcı kadın tutuyor  ve esas sorunlar bu şekilde başlıyor. Bir gün eve geldiğinde babasını yerde yatarken bulan Nader çılgına dönüyor ve evden ayrılmaması gereken bakıcı kadının bir süreliğine de olsa babasını yalnız bırakmasını kabul edemiyor. Kadın eve döndüğünde onu tartaklıyor ve kadının karnındaki bebek düşüyor. Her şey yetmezmiş gibi bir de cinayetle suçlanan Nader çaresizlik içinde kendini sabunuyor.  Filmin kurgusu gereği maddi anlamda iyi olan aile ile, fakir olan bakıcı kadının ailesi arasında taraf tutamıyorsunuz. Adalet kavramını, vicdan muhasebesinin ne yönde yapılması gerektiğini, küçücük yalanların sonuçlarını, dinin insanları nasıl etkilediğini vb. bir çok şeyi irdeliyorsunuz zihninizde film boyunca.

Bolca düşündüren ve gerçekten de çok çok etkileyici bir filmdi. Onca beğeniyi kesinlikle hakettiğine inanıyorum. Bu kadar hayatın içinden, herkesin yaşayabileceği türden bir konuyu böyle ustalıkla işleyip harika bir iş çıkarmışlar. Kesinlikkle izlemenizi öneririm.

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Uncategorized, İzledikçe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s