Sahtekar (Changeling)

2008 ABD yapımı, yönetmenliğini Clint Eastwood’un üstlendiği bir dram filmi. IMDB puanı 8 olunca izleyelim dedik. Eşim sıkıldı ve çoğu zaman olduğu gibi yalnız bitirdim filmi izlemeyi 🙂 Başrolde Angelina Jolie oynamış, ama onu herzamankinden çok daha farklı görüyoruz bu filmde; fiziksel olarak daha çirkin, daha çökmüş fakat eski aksiyon filmlerine göre daha başarılı bir oyunculuk sergiliyor bence.

Film gerçek bir hayat hikayesinden alınmış. Bunu bilmek baştan sona kadar insanı gerim gerim geriyor. (Buradan sonrası bol spoiler içerebilir.) Konusu ise şöyle; 1928 baharında Los Angeles şehrinde oğlunu yalnız büyütmüş bir anne Cumartesi işine gitmek üzere evinden çıkarken oğlunu son kez görüyor. Akşam eve döndüğünde onu bulamıyor ve mücadeleye başlıyor. Çünkü o dönemde Los Angeles tam bir cehennem gibi. Polis teşkilatı çökmüş durumda, bir çok olayı görmezden geliyorlar, rüşvet alıyorlar, cinayetler işliyorlar vs. Olay gazetelere yansıyınca prestijlerini de kurtarmak için 5 ay sonra bir çocuk getiriyorlar. Çocuk oğlu olduğunu söyleyip kadına “anne” diye sarılıyor. Fakat çocuğun kendi oğlu olmadığını anlayan anne, onu bir geceliğine evine kabul ediyor. Çocuk ve polis ekibi ısrarla oğlu olduğunu iddia etseler de mücadelesini bırakmıyor anne. Akıl hastanesine kapatılıp işkence bile görüyor. Mahkeme salonunda hakimin kararını insanlar alkışlarken benim de içimden alkışlamak geldi. Film çok uzun yaklaşık 2,5 saat sürüyor, özellikle son yarım saati kanınızı donduruyor.

Başarılı ve sürükleyici bir yapıt olmasına rağmen, konunun gerçek olması, ağır olması, durağan ve karanlık sahnelerin bolluğu insanın içini karartıyor. Bu arada gerçek yaşamda kadın oğlunu aramayı bırakmamış hiç fakat, 1935 yılında hayata gözlerini yummuş. Çocuğun sonunu maalesef öğrenemiyoruz. Ve şu replikle bitiyor.

– Düne kadar sahip olmadığım bir şeyim var artık.

– Nedir o ?

– Umut.”

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı İzledikçe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s