Hwal (Yay)

Bir Kim Ki Duk filmi daha, dört etti bununla. Yazar, şarkıcı takıntıma bir yenisini daha ekledim sanırım yönetmen takıntısı. Sevdiğim bir kitabın yazdığı tüm kitapları okumadan başka yazar okumak istemeyişime benziyor bu da…

Film “İlkbahar, Yaz, Sonbaha, Kış ve İlkbahar”… ve “Boş Ev” kadar güzel gelmedi bana bu kez. Yine tüm baş rol oyuncuları hiç konuşmuyorlar. Denizin ortasına demirlemiş bir balıkçı teknesinde hayatlarını süren yaşlı bir adam ve genç kızın hikayesi anlatılıyor. Tekneye ücreti karşılığında açıkta balık tutmak isteyenler gelip gidiyor, biz de onlardan öğreniyoruz hikayeyi. Yaşlı adam kızı 7 yaşındayken buluyor ve teknesine getirip büyütüyor. Kızın 18’ine gelmesi için gün sayıyor bu arada; çünkü niyeti kız ile evlenmek. Tüm dünyası tekne olan kız dış dünyadan habersiz yaşıyor. Balık tutmaya gelenlerden bazıları kızı taciz ediyor, adam ise onları yayı ile savuşturuyor. Ta ki kızın tekneye gelen bir gençle yakınlaşmasına kadar. Yaşlı adam bu kez yayının fayda etmediğini görüyor, çünkü kız artık dış dünyayı merak etmeye ve gitme isteği duymaya başlıyor. Yaşlı adam ise yayı ile olmasa da kızı gençten uzaklaştırmaya çalışmaktan vazgeçmiyor.

Tekneye gelip gidenlere kendi usullerince fal da bakıyorlar bu arada.  Kim Ki Duk filmi şu sözlerle açıklamış “Bu filmde, yaşlı bir adamın bencilce aşkı üzerinden, yaşlılığın her şeyin sonu mu olduğunu sorgulamak istedim. Artık bunları yapmak için fazla yaşlı olduğumuzu düşünerek birçok şeyden vazgeçiyoruz. Fakat, yaşlı adamın kıza duyduğu bencilce ama ateşli tutku aracılığıyla, insanın ölüm saati geldiği ana kadar güzel olabileceğini göstermek istedim. Bence sınırsızca arzulamak çok güzel bir şey. Hele hele bu arzu ve istek başka birine yönelikse.”

Bana biraz tuhaf geldi doğrusu o yaşta birinin tutkuyla birine bağlanması, sonra da düşündüm aşkın yaşı olur mu? Olmaz sanırım, ama toplumumuzda yadırganan şeylerden biri belki de böylesi bir şey. Yine de yönetmenin de dediği gibi herşeye rağmen güzel şey aşk.

  

Film 2005 te ülkemizde gösterime girmiş. Bu tarzı sevmeyenlerdenseniz izlemenizi önermem.

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı İzledikçe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s