Nefes (Breath)

 

Yine bir Kim Ki Duk filmi. 2007 yapımı. Hapishanede son günlerini yaşamakta olan idam mahkumu bir erkek ile kocası tarafından aldatılan bir kadın arasındaki aşk hikayesi denilebilir. Aslında adı aşk değil anlatılmaya çalışılanın. Her iki karakter de fazlasıyla mutsuz ve umutsuz. Kadın eğitimli bir heykeltraş, kocasının “kendini eve kapatma, dışarı çık insanlarla görüş” telkinini dinliyor ve sadece haber bültenlerine “idam mahkumu adam,  idam korkusundan dolayı yine intihar girişiminde bulundu” şeklinde tanıdığı adamı seçiyor görüşmek için. Zengin ve piyanist koca için daha kötü biri olamaz sanırım, ki kocası da durumu öğrenince duygusal olarak aldatılmışlıktan çok diğer erkeğin statüsüne kafayı takıyor. “Beni aldatacak başka birini bulamadın da, eşini ve iki çocuğunu öldürmekten idama mahkum edilen birini mi buldun?” isyanını ediyor. Neticede kadın adamın son günlerini hayal edemeyeceği şeylerle geçirtiyor. Ziyaretlerinde türlü sürprizler hazırlıyor.

Kadın öyle donuk bir ifadeye sahip ki, sanki yaşayan bir ölü gibi. Aslında ölümün korkulacak bişey olmadığını anlatmaya çalışıyor adama sürekli. Bir de koğuştaki mahkumların duygusal içerikli ilişkileri var ki… İzledikçe ağlayası geliyor insanın. Yine Boş Ev filminde olduğ gibi diyalog çok çok az, mahkum hiç konuşmuyor filmin başından sonuna kadar, yine sessizliğin neler ifade edebileceğini gösteriyor yönetmen ve yine insanı huzursuz hissettiren bir film daha.

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı İzledikçe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Nefes (Breath)

  1. İndirdiğim ama henüz izleyemediğim bir film. Yanlış hatırlamıyorsam Bimong filminde de var bu bayan oyuncu.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s