Internet'te Yeniden Sansür!

WordPress, Youtube, Imeem ve adını sayamayacağım bir çok siteden sonra sıra Blogger’a gelmiş. Canım ülkem yasakları sever; açık olanı kapatır, kapalı olanı açar(!).  Yeni yasak sitemiz www.blogger.com. Bilmeyenler için yazmak gerekirse, blogger Türkiye’de oldukça fazla insanın kullandığı, ücretsiz alan veren, tıpkı şu anda içinde bulunduğunuz(belki de siz bulunamadan kapatılmıştır) wordpress gibi, insanların rahatça içlerinden geldiği gibi yazıp çizdikleri bir alan. Neler yoktu ki bloggerda 🙂 Günlük tutanlardan tutun da, yemek tarifi verenlere, şiir yazanlardan tutun da, öğrencileri için ödev sitesi amaçlı kullananlara…

 İşin ilginç tarafı bu alan bir google hizmeti. Bundan yaklaşık bir yıl evvel bloggerın başına gelen wordpressin de başına gelmiş, wordpress youtube gibi “aman açın engelimizi” diye yalvar yakar kıvranmadığından yasak da bir yılı bulmuştu. Şimdi wordpresse ulaşım engelsiz. Ama canım ülkem yasakları sever, yarın ne olur bilinmez.

Gün gelir google.com’u da “aman tüm zararlı şeylere burdan ulaşıyor insanlarımız, yazıktır, günahtır” diyerek kapatırlar, hatta bir gün intenreti tamamen kapatırlarsa artık kimse şaşırmayacak. Hoş bütün bu kapatma-engelleme durumlarının bir çözümü olduğunu artık ilköğretim öğrencileri bile bilir durumdalar. Youtube için küçük programlar sorunu çözerken, engelli diğer siteler için dns ayarlarınızla oynamanız ya da www.rtunnel.com , www.gizlen.net gibi adresleri kullanarak giriş yapmanız yetiyor.   

Blogger için çalışır bir kaç dns;

67.138.54.100
207.225.209.66

 

66.76.175.71
69.111.95.106
 

66.234.185.2
77.220.15.4

Reklamlar

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Havadan Sudan, Püf nokta, Tekno Haber içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s