ADSL hattınızı paylaşmayın

Manisa İl Telekom Yöneticisi Resul Aydın, ADSL kullanıcılarının hizmet haklarını ikinci, üçüncü şahıslarla paylaşmasının çok ciddi riskleri beraberinde getirdiğini söyledi. Türkiye’de birçok internet kullanıcısı hakkında, hiç ilgisi olmadığı halde, sanal ortamda işlenen suçlar nedeniyle yasal işlem yapıldığını vurgulayan Aydın, “ADSL hattını paylaşan abone, komşusunun bilgisayarla işlediği suçu sahiplenmiş demektir” dedi.

Özellikle apartman dairelerinde alt üst oturan komşuların, gözükmeyecek şekilde havalandırma boşluklarından kablolar çekerek tek abonelikle çoklu ADSL kullanıcısı haline geldiğini, bazı kullanıcıların da kablosuz ağ üzerinden tek şifre ile internet hizmetini kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Aydın, Manisa’da son yıllarda şikayetlerin iyice arttığını dile getirdi. Resul Aydın, son olarak Alaşehir İlçesi’nde bir ADSL abonesinin, illegal paylaşım nedeniyle, komşusu yüzünden ‘çocuk istismarı‘ ve ‘çocuk pornosusuçlamasıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Aydın, “ADSL hattını apartmandaki komşularıyla ortak kullanan pekçok kişi var. Bu tip kullanıcıları tespit etmeye çalışıyoruz. Ama havalandırma boşlukları gibi yerlerden çekilen hatları belirlememiz mümkün değil. O yüzden şunun bilinmesi gerekiyor; ADSL hattını paylaşan abone, komşusunun bilgisayarla işlediği suçu sahiplenmiş demektir. Eğer komşunuz çok iyi birbilgisayar hacker’ı ise, hesaplardaki paraları kolaylıkla boşaltabilecek kabiliyete sahipse, ummadığınız anda sanal ortamda bir numaralı banka soyguncusu olabilirsiniz” diye konuştu.

ADSL hattı paylaşımının ayrıca bilgisayarları da tehdit ettiğini kaydeden Aydın, “Hattı ortak kullandığınız komşunuzun bilgisayarına virüs girdiğinde, doğal olarak sizin bilgisayarınız da tehdit altındadır. Bunun yanı sıra kablosuz modem kullananların da dikkatli olması gerekiyor. İllegal paylaşımdan doğan olumsuz durumların yaşanmaması için modemlerin çıkışları mutlaka şifrelenmeli” dedi.

Kaynak: DHA

About zehrasunay

1979 doğumlu, evli ve iki kız çocuğu annesi, Niğde-Bor'da yaşayan bir bilgisayar öğretmeni. https://zehrasunay.wordpress.com
Bu yazı Tekno Haber içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz de bir şeyler yazmaz mısınız?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s